zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Američan v Paříži oceněný šesti Oscary

Američan v Paříži

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Američan v Paříži
Gene Kelly v hlavní roli klasického muzikálu s hudbou George Gershwina, oceněného šesti Oscary. Americký film (1951). Dále hrají: L. Caronová, O. Levant, G. Guetary, N. Fochová, E. Borden a další. Režie: Vincente Minnelli. V anglickém znění s titulky. Nápad spojit hudbu George Gershwina s nějakým příběhem a natočit ho jako muzikál se údajně zrodil v hlavě producenta Arthura Freeda a byl nadšeně podporován skladatelovým bratrem Irou Gershwinem. Divadelní autor a textař Alan Jay Lerner napsal příběh amerického vojáka, který po válce zůstane v Paříži, aby studoval malířství, a zamiluje se do francouzské dívky Lise.

Všichni se shodli na tom, že hlavní roli Jerryho Mulligana nemůže vytvořit nikdo jiný než Gene Kelly. Pro úlohu Lise byla vybrána Cyd Charisseová, která však během přípravných prací zjistila, že je těhotná. Přes nedůvěru vedení MGM Kelly prosadil jako svoji partnerku tehdy devatenáctiletou Leslie Caronovou, již viděl tančit v jednom divadle na Champs Elysées. Výraznou roli jeho přítele, pianisty Adama Cooka, vytvořil herec a hudebník Oscar Levant, známý jako vynikající interpret Gershwinových skladeb, a postavou Henriho Baurela ve filmu debutoval francouzský revuální zpěvák Georges Guetary. Paříž sice hraje ve snímku mimořádnou úlohu, ale kromě několika celkových záběrů celý film vznikl ve studiích MGM.
Vrcholem snímku se stala závěrečná sedmnáctiminutová baletní sekvence, která ve zkratce rekapitulovala příběh umělce, který v Paříži nalézá, ztrácí a znovu nalézá svoji lásku. Výtvarník Preston Ames, který ve francouzské metropoli studoval, navrhl dekorace, měnící se podle stylů malířů, jež ovlivňují Jerryho tvorbu (Dufy, Rousseau, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Utrillo, Manet). Gene Kelly svoji choreografii v této scéně podřídil výtvarnému pojetí. Vytvořil směsici různých stylů, od klasického přes moderní balet až ke stepu; sám to nazýval "syntézou starých forem a nových rytmů". Tak dlouhá taneční scéna nebyla nikdy předtím (ani potom) ve filmu použita a její prosazení nebylo jednoduché. Vedení MGM přesvědčilo až promítnutí úspěšného anglického tanečního snímku Červené střevíčky (1948, r. Michael Powell, Emeric Pressburger), takže schválilo dodatečných půl milionu dolarů na její natočení (zbytek filmu už byl hotov).
Američan v Paříži měl premiéru 9. listopadu 1951 a slavil úspěch u diváků i u odborné kritiky. Ziskem šesti zlatých sošek byl ve své době nejúspěšnějším oscarovým muzikálem (později ho překonaly filmy Gigi a My Fair Lady) a dodnes patří k vrcholům zlatého muzikálového období 50. let minulého století. Film získal celkem šest Oscarů (nejlepší film, původní scénář, barevná kamera, hudební aranžmá, barevná výprava, barevné kostýmy) a ještě byl ve dvou kategoriích nominován (nejlepší režie, střih). Gene Kelly dostal zvláštního Oscara za "všestranný talent a vynikající výsledky na poli filmové choreografie".
Vysílání: 23.7., 21.00 hod., ČT art

15.7.2024 10:07:57 Redakce | rubrika - Muzikály