zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie (2023). Režie M. Levek. Populární diva Lucie Bílá začínala mimo jiné s metalovou skupinou Arakain, a se svým typickým temperamentem vypráví o tom, jak se setkali a jak byla angažovaná do kapely, vzpomíná i na svou první „Barču" (legendární rockový klub Barikádníků v Praze Vysočanech). První manažer, v roce 1985, byl P. Gotllieb, trvalo to půl roku, a on vydal desku Supraphonu bez jejího svolení. Šest let měla těžké období, až v roce 1992 se to zlomilo, když zpívala v muzikálu Bídníci, následoval film Rekviem pro panenku, hit Láska je láska, a zásadní byla spolupráce se O. Soukupem a G. Osvaldovou. Spolu s K. Střihavkou zpívali vánoční koncerty, velkolepá a náročná byla show k 50. narozeninám. Spolupráce s P. Maláskem. Finále – ukázka z letního koncertu s Arakainem.Vysílání: 31.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 01.6., ČT art., 04.6., ČT art

Kombo: Chinaski
Jedna z tuzemských nejúspěšnějších skupin po 30 letech výrazně obměnila svou sestavu. Jaké to je restartovat kapelu na vrcholu popularity a jak to formaci v novém složení klape, nám prozradí sami muzikanti, ale i jejich koncert v plzeňském klubu Depo (2018). Účinkují: M. Malátný, F. Táborský, J. Steinsdörfer, T. Okres, L. Pavlík a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí českých kapel a interpretů, ale také žánrů, které reprezentují na domácí hudební scéně, zaostříme na Chinaski, kteří patří dlouhodobě k nejúspěšnějším skupinám v Česku. V roce 2017 ale prošli největší personální změnou od svého vzniku. „Máme chuť zase mlátit do kytar”, říká kapela s výrazně omlazenou sestavou, v níž z té původní zbyli jen zakladatel Michal Malátný a kytarista František Táborský. Jaké plány a ambice mají Chinaski 2.0, jaké to je restartovat kapelu na vrcholu popularity tak zásadní personální obměnou, ale i mnohé další zajímavosti jejich pozoruhodné hudební kariéry nám prozradili sami muzikanti i jejich koncert v plzeňském klubu Depo.
Vysílání: 31.5., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art

Příběhy rockových písní: Poison
Osobití představitelé amerického glam metalu s androgynní vizáží vyobrazení za pomoci jejich tří největších hitů. Americký hudební cyklus. Výstřednosti, načesané vlasy a ječící fanynky byly nedílnou součástí úspěšného života glam metalové kapely Poison. Skromné začátky ale skvělou karierů skupině nevěštily. Díky neustálé sebepropagaci a tvrdé práci si ale kapela vybudovala pověst skupiny, která to dokáže na podiu pěkně roztočit. A úspěch skladby „Talk Dirty to Me“ nasměroval Poison k hvězdné budoucnosti. Příběh skladby s odvážným textem, dále i balady s country nádechem „Every Rose Has Its Thorn“ a textově tajemné skladby „Unskinny Bop“, odtajní blízcí a spolupracovníci kapely.
Vysílání: 31.5., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art., 06.6., ČT art

Jimi Hendrix: Voodoo Child
Jeden z nejuznávanějších rockových kytaristů vyobrazený za pomocí svých vlastních slov a textů. Americký hudební dokument. Jimi Hendrix se i přes svou krátkou kariéru zařadil mezi největší legendy rockové hudby. Svým přístupem ke skládání a hře na kytaru ovlivnil, a stále ovlivňuje, generace hudebníků. Dokument režiséra Boba Smeatona je do jisté míry autobiografický, protože je složen z rozhovorů, které Hendrix poskytl, dopisů, dosud neviděných fotografií a filmových záběrů z archivu jeho rodiny. Mapuje tak nejen hudebníkovu kariéru, ale dává možnost nahlédnout do jeho soukromí a tvůrčího procesu. Nechybí ani největší hity, které Hendrix složil – „Purple Haze“, „Hey Joe“, „Fire“ nebo titulní „Voodoo Child (Slight Return)“.
Vysílání: 01.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT art

20.5.2024 09:05:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují ...celý článek


John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth
Unikátní dokumentární film o zrodu jednoho z nejznámějších alb rockové histor ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Dokument Freddie: poslední show

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show
Unikátní dokument přibližující život frontmana kapely Queen, jeho boj se zákeřnou ne ...celý článekČasopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 celý článek

další články...