zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 21. týden

Barry White

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nezaměnitelným hlasem. Britský hudební dokument. Americký zpěvák Barry White dal světu nejeden hit a jeho hlas okouzloval ženy po celém světě. Jeho skon byl ale izolovaný a bolestný. Režisér George Scott dokázal za pomoci archivních záběrů a rozhovorů se spolupracovníky, hudebníky a nejbližší rodinou vykreslit příběh chlapce, kterého zkušenost s překročením zákona dovedla k rozhodnutí, které z něj učinilo hudební ikonu 70. let. Autor nezapomenutelných písní „Let the Music Play“ nebo „Never, Never Gonna Give Ya Up“ ale doplatil na svůj životní styl a vinou podlomeného zdraví zemřel 4. července 2003.
Vysílání: 21.5., 22.55 hod., ČT art

Tina Turner
Čím vším byla světoznámá ikona pop rocku a R&B? Americké drama o Tině Turnerové (1993). Hrají: A. Bassettová, T. Turnerová, L. Fishburne, K. Alexanderová, J. Lewisová, R. T. Jones a další. Režie Brian Gibson. Životopisné drama zpěvačky s nezaměnitelným chraplákem, kterou ztvárnila herečka Angela Bassettová; za svůj jedinečný výkon po právu obdržela roku 1994 Zlatý glóbus. „Rocková babička” začala svou hvězdnou dráhu netradičním podáním gospelů v kostelech, kde ještě vystupovala pod jménem Anna M. Bullocková. V této době potkala svého budoucího manžela: producenta, skladatele a zpěváka Ikea W. Turnera. Z Anny Bullockové se stala Tina Turnerová. Nezřízený svět rokenrolu si však brzy vybral svou daň. Turnerová musela čelit nejen uměleckým výzvám, ale i těžkostem osobního života, domácí násilí a drogy nevyjímaje. V 80. letech z potemnělého podsvětí soulu však povstala zářivá hvězda R&B. Sex symbol, který spoludefinoval novou éru popové hudby.
Vysílání: 23.5., 20.15 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Multižánrový muzikant Vlasta Redl hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie (2023). Režie M. Levek. Vzpomínání se koná v Tramtárii, což je usedlost V. Redla, kde se v určité době scházeli muzikanti při nahrávání. Na žádný hudební nástroj se neučil a jeho slovy řečeno – neumí hrát. Některé jeho písně se dají zaměnit s lidovkou a přitom folklor nenáviděl. Zamiloval si ho ve Velké nad Veličkou, na fašangu. Prošel různými skupinami, hrál s AG flekem, Hradišťanem, začínal ve čtrnácti klasicky kvůli holkám s napodobeninami rockových hitů. Jako producent spolupracoval na 60 albech, ale aby to fungovalo, musí se s muzikanty skamarádit. Mezi žánry žádné hranice nestaví, ani nepřekračuje, hraje a skládá, jak to cítí. Rozloučení se koná na zámku v Telči s písní Jak vlastně vypadáš.
Vysílání: 24.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art., 28.5., ČT art

Norah Jones v Basileji
Jedna z nejosobitějších současných amerických zpěvaček, která ve své tvorbě odráží všechny velké žánry americké hudby. Cenami ověnčená americká zpěvačka a skladatelka Norah Jones na listopadovém koncertě v roce 2016 v Basileji potvrdila pověst umělkyně, která umí pracovat s mnoha hudebními žánry. Své desky sice vydává u jazzového labelu Blue Note, nebojí se ale výletů do country či rockové hudby. Ve Švýcarsku zahrála své největší hity i tehdy aktuální materiál z alba „Day Breaks“. Norah Jones, která odehrála většinu koncertu na pianu, ale chopila se i elektrické kytary, doprovodili Pete Remm na klávesy, Jason Roberts na kytaru, Josh Lattanzi na baskytaru a Greg Wieczorek na bicí.
Vysílání: 24.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art

Příběhy rockových písní: Kiss
Přes sto milionů prodaných desek po celém světě zajistilo kapele Kiss neoddiskutovatelné místo v rockové historii. Americký hudební cyklus. Americká kapela Kiss patří k nejúspěšnějším kapelám hudební historie. A to nejen po hudební stránce, ale i té obchodní. Mezi propagačními předměty s tématikou skupiny šlo v minulosti najít i toaletní papír a rakve. Cesta k úspěchu ale byla dlouhá a trnitá. I přes úvodní nezdary, závislosti a osobní rozbroje se kapela Kiss díky strhujícím živým koncertům a úspěšným hitům propracovala na výsluní. Vznik nejslavnějších skladeb – průlomové „Rock n Roll All Nite“, komerční „I Was Made for Lovin' You“ a odhalujicí „Lick It Up“ – přiblíží nejbližší spolupracovníci kapely.
Vysílání: 24.5., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art., 30.5., ČT art

Kombo: Priessnitz v Tančírně v Račím údolí
Po desetileté tvůrčí pauze natočila jesenická skupina Priessnitz nové album Beztíže, které má být jejich poslední a na kterém se vracejí do časů i míst svých začátků. Totéž platí i pro jejich koncert v unikátní secesní Tančírně v Račím údolí v rychlebském podhůří. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2016). Účinkují: J. Švejdík, P. Kružík, D. Neuwerth, P. Klusák, M. Sborwitzová, M. Michálek a další. Kamera J. Berka. Režie R. Motyčka. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, zavítáme do unikátního prostředí secesní Tančírny v Račím údolí, úspěšně zrekonstruovaného kulturního areálu z úplného počátku 20. století, kterou si vybrala kapela Priessnitz pro svůj koncert v podhůří Rychlebských hor. Jeseničtí Priessnitz jsou zásadní skupinou domácí kytarové scény. Kapela, která vznikla ještě před revolucí, se v 90. letech stala jednou z vůdčích celé nezávislé tuzemské hudební scény. Její frontman Jaromír Švejdík se v té době přestěhoval do Prahy, nicméně témata jeho rodného kraje se stále objevují v jejich písních. Po desetileté tvůrčí pauze skupina natočila album Beztíže, na kterém se vracejí do časů i míst svých začátků, a to jak zvukově, tak tematicky. Moderátoři Johana Matoušková a Pavel Kučera nahlédnou do zákulisí nahrávání písní ve studiu Sono Records a bude je mimo jiné zajímat, jestli to bude poslední deska legendárních Priessnitz.
Vysílání: 24.5., 22.45 hod., ČT art

Grandsupertingltangl (14/14) - Vyvěste fangle
Jiří Suchý uvádí závěrečný díl cyklu z dějin české populární hudby, věnovaný písničkám divadla Semafor (1970). Kamera J. Pipka. Scénář a režie I. Soeldner. Poslední díl cyklu o vývoji populární hudby u nás je věnován divadlu Semafor. Začátek vyprávění Jiří Suchý zaměřuje na svou činnost v Akord klubu a setkání s Jiřím Šlitrem, které inicioval Miroslav Horníček. Z předsemaforské doby pocházejí písničky Pozvání (na koncertním záznamu zpívají Yvetta Simonová a Josef Zíma) a hit Dáme si do bytu (ukázka je z filmu Snadný život). V rámci semaforského představení vznikl první velký hit Včera neděle byla. Další filmy, v nichž se objevila dvojice Suchý-Šlitr a kde zazněla řada Semaforských písniček, jsou Bylo nás deset a Kdyby tisíc klarinetů. Vztah mezi protagonisty divadla líčí J. Suchý jako vlažný, kamarády nebyli, a dokonce v jednom období spolu rok nepromluvili (paradoxně se nejvíce sblížili těsně před skladatelovou smrtí). A přesto spolupracovali nadále a vytvořili spolu jazzovou „operu" Dobře placená procházka...
Vysílání: 26.5., 20.15 hod., ČT art

13.5.2024 09:05:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth

John Lennon: Gimme Some Truth
Unikátní dokumentární film o zrodu jednoho z nejznámějších alb rockové histor ...celý článek


Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují ...celý článek


Dokument Freddie: poslední show

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show
Unikátní dokument přibližující život frontmana kapely Queen, jeho boj se zákeřnou ne ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Ve službách papeže

Ve službách papeže

Ve službách papeže
Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michel celý článek

další články...