zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 24. týden

Rockfield, studio rockových hvězd

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel Gott – úsměvy nehasnou
Netradiční pohled na legendárního zpěváka, který měl kromě obrovského talentu i dar smyslu pro humor (2020). Režie J. Wehrenberg. Střihový pořad o fenomenálním zpěvákovi a výjimečné osobnosti – Karlu Gottovi. Vybrané ukázky vám ukážou, že Karel Gott neoplýval jen znamenitým pěveckým hlasem, ale i originálním smyslem pro humor, zakládajícím se na nadsázce a sebeironii. Průvodkyní pořadem bude Tereza Kostková. Představíme scénky a humorné dialogy s Karlem Gottem a našimi komiky, netradiční pojetí písní či duety, kde by divák Karla Gotta neočekával. Přidáme i pár perliček, na které možná už publikum zapomnělo. Jeho hudba, ani úsměv zkrátka nikdy nezhasnou!
Vysílání: 17.6., 21.20 hod., ČT1

aZlatá lýra: Roky změn (8/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci i fanoušci, od jeho vzniku až po neodvratný konec. Hudební cyklus (Ve slovensko-českém znění) (Premiéra). Poslední ročníky Bratislavské lyry před sametovou revolucí byly ovlivněny politickou situací. Doházelo tak i k absurdním situacím. Například když v roce 1986 zástupci režimu píseň Roba Grigorova Poslední valčík pro Evropu spojovali s havárií v černobylské jaderné elektrárně. Změnu měl přinést zpěvák Peter Lipa, který se stal v roce 1989 šéfem programu festivalu. Šanci tak dostali i okrajové žánry a mladé kapely. V soutěži zabodovaly kapely Banket, Elán nebo Žentour. Největší událostí tehdejšího ročníku ale bylo vystoupení americké folkové zpěvačky Joan Baez. Ta během svého živého vystoupení podpořila Chartu 77, včetně Václava Havla.
Vysílání: 12.6., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 13.6., ČT art

Televizní písničky a songy Jana Nedvěda
Růže z papíru, Stánky, Tulácký ráno a mnohé další hity z pořadu Kam zmizel ten starý song známého autora folkových písní a jejich interpreta (2005). Skladatel a textař Jan Nedvěd (*24. září 1946) je jeden z nejúspěšnějších českých folkových písničkářů. Svou hudební kariéru zahájil v beatových kapelách. Roku 1972 založil se svým bratrem Františkem trampskou kapelu Toronto, která byla roku 1974 přejmenována na Brontosaury. Paralelně vystupoval také se skupinou Spirituál kvintet. Velkou popularitu zažil s vystupováním s bratrem, vyvrcholila velmi úspěšným koncertem na Strahově v roce 1996. Poté se jejich cesty rozešly a oba zvolili sólovou dráhu. Po roce 1996 Jan vystupuje se skupinou Příbuzní. Zazpívejte si Stánky, Mosty, Na kameni kámen, Růže z papíru, Valčíček, Tulácký ráno...
Vysílání: 12.6., 23.30 hod., ČT art

Noel Gallagher: Out Of The Now
Koncert „zlého chlapce“ britské rockové scény doplněný o osobní zpověď samotného interpreta. Britský rocker Noel Gallagher v rámci desetiletého výročí vydání svého prvního sólové alba Noel Gallagher's High Flying Birds natočil exklusivní koncert v londýnském Duke of York's Theatre. Se svou doprovodnou kapelou zahrál dvanáct písní, které mapovaly celou jeho kariéru. Zazněli tak písně Aka... What A Life, It's A Beautiful World, This Is The Place nebo Black Star Dancing. Navíc ale také nechyběly skladby Don't Look Back In Anger od Oasis a velmi speciální verzi písně The Mighty Quinn od Boba Dylana. Bonusem je i otevřený rozhovor, kde Gallagher a hovoří o některých významných momentech svého života a kariéry.
Vysílání: 13.6., 23.30 hod., ČT art

Eric Clapton 70 – živě v Royal Albert Hall
Vystoupení slavného britského kytaristy v Royal Albert Hall z roku 2015 v rámci oslav jeho životního jubilea. V rámci oslav svých 70. narozenin uspořádal Eric Clapton několik koncertů, při nichž odehrál své největší hity. Záznam vystoupení v Royal Albert Hall navíc umocněn faktem, že Clapton byl prvním kytaristou, který dosáhl mety 200 vystoupení v tomto krásném sále. I díky známému prostředí hraje britská hvězda své celosvětově známé skladby ve skvělé formě. Spolu s dalšími spoluhráči Paulem Carrackem, Stevem Gaddem, Chrisem Staintonem a Nathanem Eastem, kteří ho po celou dobu doprovází, nabízí divákům a posluchačům jedinečný zážitek.
Vysílání: 16.6., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 17.6., ČT art

Rande s hvězdou: John Mayer
Oceňovaná tvorba a životní příběh amerického zpěváka, skladatele a kytaristy. Australský hudební cyklus (Premiéra). John Mayer už od mládí tíhnul k hudbě, a k té bluesové zvlášť. Jeho tvorba, ale přesahovala hranice žánrů a první dvě alba – Room for Squares a Heavier Things – zabodovala i v mainstreamových hitparádách. Navíc písně Your Body Is a Wonderland a Daughters zabodovaly i u kritiků a přinesly mu ceny Grammy. I další jeho tvorba slavila úspěchy, byť se nebál do ní zakomponovat více prvků svého oblíbeného blues. I díky tomu si během kariéry mohl zahrát i s legendami B. B Kingem nebo Buddym Guyem. Mimo své hudební aktivity je John Mayer aktivní i v několika charitativních nadacích.
Vysílání: 16.6., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art., 22.6., ČT art

Rockfield, studio rockových hvězd
Neuvěřitelný příběh dvou velšských bratrů, kteří proměnili svou farmu v jedno z nejúspěšnějších nahrávacích studií všech dob. Britský hudební dokument. Black Sabbath, Queen, Simple Minds, Oasis, Manic Street Preachers nebo třeba Coldplay – to jen část kapel, které v průběhu několika desetiletí nahrávaly v neobvyklém studiu Rockfield. Původně se totiž jednalo o rodinnou farmu bratrů Wardových. Ti ale snili o něčem jiném – chtěli dělat hudbu. Proto si na půdě svého statku postavili studio a začali nahrávat se svými přáteli. Podnikání se jim slušně rozjelo, zvířata opustila stodoly a hudebníci se nastěhovali do volných ložnic. Nechtěně tak spustili první nezávislé rezidenční nahrávací studio na světě – Rockfield. Pověst o neobvyklém studiu se šířila rychlostí blesku a rychle si získalo mezinárodní uznání jako místo, kde chtějí nahrávat známé kapely. Mimo zakladatelů studia své vzpomínky přidají i takové hvězdy jako Ozzy Osbourne, Robert Plant, Jim Kerr, Liam Gallagher nebo Chris Martin.
Vysílání: 16.6., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT art

5.6.2023 17:05:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 39. týden

Elvis zblízka

Jak se kalila hudba: Zvukomalba
Čarování v nahrávacím studiu. Příběhy nahrávání popu a rocku. Britsko-ameri ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj
Hledání dokonalé vokální nahrávky. Umění versus technologie. Britsko-am ...celý článek


Příběhy světové hudby – Cher

Cher

Příběhy písní: Cher
Žena mnoha talentů a tři velké hity, které ji pomohly na cestě mezi celosvětově uznávan ...celý článek


Portrét Václav Neckář

Václav Neckář (Dobrou zprávu já přináším vám)

Dobrou zprávu já přináším vám – Václav Neckář
Velký dokumentární portrét legendy naší popové scény, k ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Studio DVA divadlo: Jsme deset let s vámi…

Michal Hrubý a Ivana Chýlková

V pondělí 18. září 2023 se uskutečnil slavnostní večer JSME S VÁMI u příležitosti 10. výročí otevření stálé sc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Štěpán Kučera - Alžírské arabesky

Alžírské arabesky

Když autor Štěpán Kučera pobýval v Alžíru, kde se chystal k vydání jeho román Největší lekce dona Quijota, nap celý článek

další články...