zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 2. týden

Marta Kubišová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Marta Kubišová
S odzbrojující bezprostředností vyprávěný příběh osudem zkoušené a statečné ženy, ze které se stala ikona národa (2012). Připravili Z. Maléřová a G. Agathonikiadis. Skutečná kariéra Marty Kubišové (*1. 11. 1942) začala v roce 1964, kdy nastoupila do známého pražského divadla Rokoko. Brzy se stala skutečnou pěveckou hvězdou, jejíž věhlas přesahoval hranice naší země. Nebýt okupace Československa roku 1968 mohla ona i její kolegové z tria Golden Kids dobýt Evropu jako jedinečný úkaz hudební scény. Martě Kubišové bylo teprve šestadvacet let, když přišel první zákaz. Ještě stihla nazpívat legendární Modlitbu pro Martu a pak se normalizační režim snažil všemi prostředky o to, aby její jedinečný hlas zmizel z povědomí národa. Zpěvačka lepila igelitové pytlíky na hračky a stala se součástí disentu. Ani život na existenčním minimu jí neubral nic ze síly tvrdohlavě vzdorovat osudu. V roce 1971 za dramatických okolností ztratila nenarozené dítě a prožila klinickou smrt. O osm let později se stal zázrak, stala se matkou a získala velkou životní oporu v dceři Kateřině. Martin osobitě zastřený krásný alt zazněl znovu až na Václavském a Letenském náměstí v listopadu 1989, kde po boku Václava Havla zpívala českou hymnu a slavnou Modlitbu pro Martu. Konečně se mohla vrátit ke zpívání v plné síle a zázemí našla v komorním prostředí pražského Ungeltu. S pěveckou kariérou se oficiálně rozloučila v roce 2017, i když i poté příležitostně vystupovala. V roce 2023 obdržela Řád Tomáše G. Masaryka první třídy z rukou prezidenta republiky.
Vysílání: 12.1., 10.35 hod., ČT1

Synkopy 61 – šedesát let
Šest dekád života brněnské rockové legendy zachycených ve vzpomínkách členů kapely. Připravil J. Vondrák. Brněnská rocková kapela Synkopy 61 patří mezi nejdéle fungující skupiny na české scéně. Její první koncert se odehrál už v roce 1962, proto nastal čas na malé ohlédnutí. Vzpomínka na léta plná koncertů vychází z televizního medailonku natočeného před 50 lety v tehdy novém Janáčkově divadle v Brně. Původní materiál doplňují rozhovory se členy kapely. Ti vzpomínají na důležité okamžiky z historie skupiny a nabídnou i příběhy, které dokreslují dobovou atmosféru v první polovině jejich kariéry.
Vysílání: 09.1., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 12.1., ČT art

Na plovárně s Winstonem Watsonem
Rozhovor Marka Ebena s americkým bubeníkem, který hrál mimo jiné i v kapele Boba Dylana. Režie J. Hojtaš. Winston Watson doprovázel na bicí Boba Dylana během zlaté éry v devadesátých letech. V září 1992 se k Dylanovi přidal po velmi krátkém rozhodování. V polovině turné byl totiž povolán, aby zaskakoval za kamaráda jako druhý bubeník. Po stejně krátkém rozhodování Boba Dylana se pak Watson dověděl, že se záskok nejen prodlužuje, ale čeká ho téměř čtyřletá kariéra v pozici jediného bubeníka, který má tu čest po boku Dylana hrát. Během tohoto období hrál Watson na významných koncertech jako Woodstock '94 a MTV Unplugged, ale hrál také s hvězdami, jako jsou Sheryl Crow či Van Morrison. V současné době působí v kapele MC5.
Vysílání: 10.1., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 14.1., ČT2

Genesis v Římě
Koncert britské rockové skupiny uskutečněný v rámci Turn It On Again: The Tour z roku 2007. Rok 2007 splnil přání mnoha fanoušků britské kapely Genesis. Po více než deseti letech strávených na sólové dráze ke skupině opět připojil zpěvák a bubeník Phil Collins. Společně se svými spoluhráči Tonym Banksem a Mikem Rutherfordem vyrazili na koncertní šňůru nazvanou Turn It On Again: The Tour. Od 11. června do 13. října 2007 kapela odehrála 48 koncertů v Evropě a Severní Americe. Jeden z nich se uskutečnil i Praze, kam dorazilo téměř 20 tisíc fanoušků. Skvělou atmosféru koncertů nechala skupina zaznamenat Římě, kde legendární Circus Maximus přivítal na půl milionu příznivců Genesis.
Vysílání: 12.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 13.1., ČT art., 15.1., ČT art

Rande s hvězdou II: Billy Idol
Koncert rockového rebela s nezaměnitelnou image doplněný o jeho životní příběh. Jméno William Michael Albert Broad většině příznivcům rockové hudby zprvu moc neřekne. Pokud ale zmíníte jeho umělecké jméno – Billy Idol – hned se většině lidí vybaví typický chraplák, drzý rebelský úsměv, ale také řada punk popových hitů. Řada z nich odezněla i v roce 2009 během vystoupení v Congress Theater v Chicagu. Diváci si tak mohli vychutnat například skladby Super Overdrive, Dancing With Myself, Eyes Without a Face nebo legendární Rebel Yell.
Vysílání: 12.1., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 16.1., ČT art

Kombo: J.A.R. v Lucerně
Jak slavil své 25. výročí založení J.A.R. v Lucerně? Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2015). Účinkují: R. Holý, O. Klempíř, D. Bárta, M. Viktořík, Vladimír 518, M. Ruppert, X. Baumaxa a další. Kamera M. Preiss. Režie Š. Šafránek. Tentokrát se setkáte se skupinou J.A.R., neboli Jednotkou akademického rapu, v mece českých hudebníků – velkém sále Lucerny. Deset velkých hudebníků a deset velkých eg dalo kapelu dohromady před mnoha lety na Smíchově, přesně v den, kdy začala Sametová revoluce, tedy 17. listopadu 1989. Vydrželi spolu čtvrt století, během kterého v Česku zpopularizovali jazz a funky. A navíc u nás jako jedni z prvních začínali s rapem. Jak oslavili J.A.R. své 25. výročí a jak na svou hudební dráhu nahlížejí jeho členové i další hudební osobnosti? Zažijte neopakovatelný koncert a nahlédněte s moderátory Johanou Matouškovou a Pavlem Kučerou i do tepajícího muzikantského zákulisí.
Vysílání: 12.1., 22.45 hod., ČT art

Grandsupertingltangl (1/14) - Hity Marie Terezie
Jiří Suchý a Jiří Šlitr představují předchůdce pop music z doby císařství – kramářské a prostonárodní písně i "muzikálový" hit, který se stal naší hymnou (1969). Kamera V. Holomek. Scénář a režie I. Soeldner. Úvodní díl cyklu z dějin české populární písničky s průvodci Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem sáhl hluboko do naší historie písničkové kultury a odkrývá, z jakých zdrojů čerpala. Autoři připomenou kramářské písně, které ve své době nahrazovaly dnešní média a šířily hlavně krvavé historky. Dvojice ve zkratce předjímá další průběh cyklu, v němž tvůrci připomenou éru operety 30. let, Osvobozeného divadla V+W, i Tylovy zpěvohry. Tylova Fidlovačka byla totiž vlastně takový muzikál, z něhož vzešel náš největší hit, který si dodnes zpívají všichni Češi!
Vysílání: 14.1., 20.15 hod., ČT art

8.1.2024 12:01:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Michal Tučný

Michal Tučný po 25 letech aneb Už nikdo neví
Hudební setkání "posledního kovboje" Michala Tučného a jeho př ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek


Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal
Dokumentární vzpomínka na legendu country hudby a známého karikaturistu, věno ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Street art festival WALLZ oživí plzeňské budovy a ulice

Pilsen Street art festival WALLZ

Fasády domů, podchodů, garáží, ale i povrch celých ulic... Často nevzhledná a zanedbaná místa v Plzni se stáva celý článek

další články...