zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Taneční gratulace k životnímu jubileu Evy Kröschlové

Eva Kröschlová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V divadle U hasičů se v sobotu 26. listopadu 2011 od 19:30 h uskuteční tanečně divadelní představení k životnímu jubileu Evy Kröschlové. Účinkují: Chairé Příbram, Chorea Historica Praha, Vycpálkovci s muzikou Rozmarýn Praha a hosté.

„V každém tanci je zaklet celý svět jeho tvůrců – city, názory, záliby a životní podmínky. Hledat je a přetavit do svého projevu – to je poslání dnešních tanečníků,“ říká Eva Kröschlová.

Eva Kröschlová šla v matčiných stopách, absolvovala ostatně její taneční školu. Krátce po únorovém převratu v roce 1948 byl ale moderní tanec prohlášen za zvrhlé umění a režim začal uznávat jen lidové tance a klasický balet. Mladá tanečnice a choreografka začala tedy pracovat v oboru folklóru a historických tanců. Později začala učit na DAMU jevištní pohyb, začátkem šedesátých let pracovala s Černým divadlem Jiřího Srnce, byla stálou spolupracovnicí Otomara Krejči v Divadle Za branou, její jméno najdeme u řady dalších pozoruhodných divadelních počinů 60. let. Nikdy nebyla ve straně a neudělala nic proti svému přesvědčení. Její práce je vysoce uznávána, ale nikdy jí v Československu nevynesla velkou slávu ani peníze.

Doc. Eva Kröschlová, autorka knihy DOBOVÉ TANCE 16. – 19. STOLETÍ, učí přes 55 let na Divadelní fakultě AMU lidové a historické tance, rytmickou výchovu a jevištní pohyb, který rozvíjí dosud. V tomto oboru spolupracovala pohybově nebo choreograficky na cca 60 činoherních a televizních inscenacích. Působila rovněž v souborech lidové tvořivosti jako choreografka a instruktorka.

O historické tance se zajímá od r. 1943, kdy připravovala rešerše z Czerwinského vydání Orchésographie Thoinota Arbeaua pro svou matku choreografku Jarmilu Kröschlovou; jako členka její skupiny výrazového tance pak tančila v pořadu "Dvorské tance". V letech 1957 – 58 účinkovala se svými studenty na koncertech souboru Noví pěvci madrigalů pod vedením prof. M. Venhody. Od r. 1985 učí na jím založené Letní škole staré hudby v Kroměříži a poté ve Valticích, rovněž na kurzech Společnosti pro starou hudbu v Praze.

Od r. 1962 pracuje v choreologické skupině Mezinárodní rady tradiční hudby (ICTM při UNESCO). Je též členem CID (Conseil International de la Danse). Základ práce Evy Kröschlové v oblasti historického tance tvoří rekonstrukce autentických choreografií tanečních mistrů rané a pozdní renesance (Domenico da Piacenza, Guglielmo Ebreo, Fabritio Caroso, Thoinot Arbeau, Cesare Negri ad.). Při jejich pečlivém studiu se poučila u předních badatelů - Barbary Sparti, Dorothée Wortelboer, Véronique Daniels, Jane Gingel ad. Zabývá se i vlastní tvorbou na původní dobové hudební skladby. V poslední době jde i o tance z doby baroka.

Z jejích četných odborných publikací jmenujme aspoň: Tance osmi století (1963), taneční hesla v Encyklopedii tělesné kultury (1964), Hudební výchova pohybem (Česká Orffova škola 1967, 1982), Rytmická pohybová výchova v múzickém vzdělávání (1969), Polka (1961, německy 1967), Kontratance různých končin (1979), Dobové tance 16. – 19. století – skupinové formy (1981),Temporytmus a pojmy, které s ním souvisejí (1981), Polonéza (1985), taneční hesla v Encyklopedii těl. kultury II. (1988), kapitoly z dějin tance v Dějinách umělecké kultury (1989), Zum Tempo ve sborníku Institutu přednesové praxe (Michaelstein 1993), Tanz in der Tschechischen Republik v encyklopedii Musik in Geschichte und Gegenwart (1998), Jevištní pohyb (1988, 1990, 1998, 2004) ad.

Eva Kröschlová v letech 1997 - 2000 spolupracovala se souborem La Fiamma, s nímž nastudovala režijně a choreograficky tři celistvé koncertní pořady. S těmito pořady vystupovala La Fiamma v rámci hudebních festivalů - Festival komorní hudby Český Krumlov, Česko-saský hudební festival, Festival staré hudby Český Krumlov, v rámci akcí Praha 2000 v komorním cyklu koncertů a mnoha dalších akcích.

14.11.2011 20:11:25 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog celý článek

další články...