zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. května 2024) je tu a s ním týden nabitý inspirativními divadelními představeními, scénickými čteními, debatami, přednáškami a filmy. Máme tu čest přivítat opět mezi námi celou řadu vynikajících tvůrců, autorek a autorů z Afriky, Karibiku a Evropy. Z Burkiny Faso přiletí dramatik, režisér a umělecký ředitel festivalu Récréâtrales ve Ouagadougou, Aristide Tarnagda a herečka a režisérka Odile Sankara, aby nám představili své scénické pojetí románu senegalského autora Mohameda Mbougara Sarra, mj. nositele Goncourtovy ceny 2021, Nejzasutější vzpomínka na lidi v překladu Anežky Charvátové.

Světovou premiéru bude mít na festivalu česko-francouzský divadelně-filmový projekt Arianin úděl v režii Tansiho Makele, který upravil oceňovanou novelu Cayi Makhélé pro jednu herečku, Angelu Nwagbo, a jednoho tanečníka Benjamina Peguero.
V rámci autorské výměny Ostrovy a kontinenty, mezi Prahou a Fort-de-France, přivítáme z Martiniku tentokrát dvě začínající autorky, které jsou zároveň herečkami a režisérkami, Ynu Boulange a Steffy Glissant. V české premiéře uvedeme scénická čtení jejich her, které spojuje ženské téma.
Spolupráci s programem UNESCO Praha - město literatury potvrdíme ve večeru věnovaném dvěma rezidentům. Bernardu Lagier, který během loňského pobytu v Praze napsal hru Cham. Tuto grotesku propojující martinický karneval se Sametovou revolucí uvede ve scénickém čtení Martin Františák. Letos na rezidenci do Prahy přiletí z Burundi dramatička Laura Sheïlla Inangoma, její hru uvedou ve vlastním překladu studenti Ústavu translatologie FF UK pod vedením Alžběty Malkovské. Autorka bude také hostem ve Světě knihy.
Těší nás také spolupráce s Odborem států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničí a rádi se spolu s nimi, Městskou knihovnou v Praze a Francouzským institutem propojíme ve večeru věnovanému Dni Afriky. Filmově-debatní program je inspirován 30. výročím genocidy ve Rwandě a pádem apartheidu v Jihoafrické republice a je uzavřený pro pozvané studenty z Prahy a Hradce Králové.
Do Francouzského institutu zveme také na rozhovor s francouzským historikem a archeologem François-Xavier Fauvellem, který se zaměřuje na Afriku.

20.5.2024 15:05:53 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Jubilejní Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

Ladislav Špiner a company (MAKROPULOS musical)

Vážení příznivci hudebního divadla, festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal tradiční divadelní třešin ...celý článek


30. ročník festivalu ZLOMVAZ

Zlomvaz FRESH 2024

Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studujících divadelních škol, který tradičně pořádají studenti a stude ...celý článekČasopis 24 - sekce

HUDBA

Debutové album kvarteta 2in2out

2in2out (Foto: Roman Franc)

České jazzové kvarteto 2in2out, které založili saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, vydává u vydav celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s celý článek

další články...