zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 24. týden

Karel Roden (Lidice)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Lidice
Karel Roden v hlavní roli filmu o pozadí tragického osudu Lidic. Koprodukční snímek ČT získal řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Film uvádíme u příležitosti 81. výročí tragické události vyhlazení obce Lidice 10. června 1942 (2011). Dále hrají: Z. Fialová, Z. Bydžovská, R. Luknár, O. Novák, V. Kubařová, N. Lichý, J. Budař, V. Jiráček, J. P. Assböck, S. Remundová, B. Procházka, A. Kubišta, M. Adamczyk, J. Zindulka, T. Zielinski a další. Scénář Z. Mahler. Kamera A. Riestra. Režie P. Nikolaev. Na začátku filmového příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat Protektorát. Šíma (K. Roden) je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka (Z. Bydžovská) však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky. O rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Všichni jsou s touto situací, zdá se, smířeni. Jen starší Šímův syn (A. Kubišta) tím trpí. V hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna (O. Novák), s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Tím, kdo nevědomky uvede do chodu tragédii, je mladý Fiala (M. Adamczyk). Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce (V. Kubařová). Milostnou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád. Lidice jsou vypáleny, lidské životy zničeny. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu...
Vysílání: 13.6., 21.30 hod., ČT1

Hra
Co s nepřítelem v počítači vašeho dítěte? Každý má někdy důvod neříct pravdu (2014). Hrají: O. Vetchý, L. Krobotová, J. Hájek, F. Čapka, J. Matoušková, B. Seidlová, M. Trnavský, B. Fleischhansová, A. Jastraban a další. Scénář E. Liška. Kamera M. Žiaran. Režie P. Bebjak. Je hra stále jen hrou, když zasáhne do reálného života? Do Matoušovy rodiny vstoupilo zlo z virtuálního světa a způsobilo skutečnou bolest. Jeho touha po pomstě je zcela přirozená. Jak ale najít zločince ze sítě ve skutečném světě? A co potom? Jaký trest mu patří v reálném světě? A nezničí si Matouš pomstou vlastní rodinu a život definitivně? Dramatická Hra z cyklu Nevinné lži s Ondřejem Vetchým v hlavní roli je natočena jako napínavý thriller, v němž snaha po identifikaci zla sice dojde k naplnění, šťastné vyústění však nespočívá v pomstě, ale v něčem jiném...
Vysílání: 14.6., 22.20 hod., ČT1

Stalo se jedné noci
Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha. Claudette Colbertová a Clark Gable v hlavních rolích slavné americké komedie, oceněné pěti Oscary (1934). Dále hrají: W. Connolly, R. Karns, J. Thomas, A. Hale, W. Bond a další. Režie Frank Capra. Americký režisér italského původu Frank Capra (1897–1991) začínal jako gagman pro známého komika Harryho Langdona, jehož celovečerními veselohrami Vše pro milenku a Silák Langdon se na sklonku němé éry uvedl jako úspěšný režisér. Jeho vrcholné období přišlo ve třicátých letech, kdy natočil sérii sociálních komedií, v nichž většinou proti sobě stáli idealisticky založený jedinec a cyničtí materialisté – Stalo se jedné noci (1934), Úžasná událost (1936), Pan Smith přichází (1939) nebo To je John Doe (1941). Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka Noční autobus Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů, za nejlepší film, režii, scénář (jehož autorem byl častý Caprův spolupracovník Robert Riskin) a za herecké výkony obou hlavních představitelů.
Vysílání: 13.6., 22.45 hod., ČT2

Víkend na Zuydcoote
Jean-Paul Belmondo spolu s tisíci vojáky ztracený v dunách při ústupu Spojenců v červnu 1940. Francouzsko-italský film natočený podle románu Roberta Merlea (1964). Dále hrají: G. Géret, C. Spaaková, J.-P. Marielle, P. Mondy a další. Režie Henri Verneuil. Dramatický příběh z druhé světové války se odehrává u severofrancouzského města Dunkerque počátkem června roku 1940, kdy německá vojska přešla do protiofenzívy, zatlačila spojenecká vojska k mořskému pobřeží a přinutila je k ústupu za kanál La Manche. Jeho hrdiny jsou příslušníci francouzské pěchoty, kteří navzdory nebezpečí dostanou příkaz vyčkat na pobřeží, dokud nebude v rámci mohutné operace Dynamo dokončena evakuace britských jednotek. Ačkoli je pobřeží zasaženo krvavým konfliktem, který si už vyžádal mnoho životů vojáků i místních obyvatel, někteří stále odmítají odejít a opustit své domovy. Jako třeba sympatická dívka Jeanne, která pomáhá francouzským vojákům v obtížné situaci, ošetřuje raněné a sblíží se s mladým citlivým vojákem Julienem Maillatem. Julien dívku zachrání před znásilněním, o které se pokusí jeho dva kolegové, a ze všech sil se pokouší udržet víru v přežití, což je ovšem v rostoucím stresu a napětí stále obtížnější. Obklíčení vojáci se totiž musejí bránit velkému tlaku německých tanků a pěchoty a přitom se stávají snadnými cíli pro německé stíhačky, které jim téměř bez ustání hřmí nad hlavami. Julien se dlouho marně pokouší Jeanne přesvědčit, aby změnila názor a opustila nebezpečné místo, a když nakonec dívka souhlasí, že odejde, nadchází tragické finále příběhu, který zachycuje jednu ze smutných kapitol druhé světové války. Film byl natočen podle stejnojmenného románu francouzského spisovatele Roberta Merlea, který za ni získal Goncourtovu cenu.
Vysílání: 16.6., 20.00 hod., ČT2

GEN: Radúz Činčera očima Aleny Činčerové
Filmový scenárista, režisér a světoznámý tvůrce multimediálních projektů, od jehož narození dnes uplynulo 100 let, pohledem své dcery (1993). Režisérka Alena Činčerová v roce 1993 zachytila svého otce, který ani v pokročilejším věku neomezoval svou činnost daleko přesahující hranice naší země. Radúz Činčera (*17. 6. 1923 – †28. 1. 1999), původně režisér pozoruhodných dokumentárních snímků, si vydobyl světový věhlas originálním experimentem Kinoautomat, jenž byl poprvé představen v československém pavilonu na EXPU 67 v Montrealu. V následujících dekádách se autorsky účastnil dalších ročníků EXPA a připravoval pro ně stále nové a nové multimediální atrakce využívající především multiprojekční a interaktivní techniky. V normalizovaném Československu mu však tvůrčí příležitosti byly odpírány. Za své dílo si vydobyl řadu festivalových cen, bohužel u nás nebyly pro realizaci jeho ambiciózních nápadů podmínky ani před rokem 1989, ani po něm. I proto je jeho přínos pro rozšíření vnímání filmu u nás stále nedoceněn a neprozkoumán.
Vysílání: 17.6., 13.40 hod., ČT2

Příběh Rukopisů
Do jaké míry je pro prospěch a pozdvihnutí národa důležité rozlišovat mezi pravdou a lží, realitou a obrazotvorností? Dokumentární snímek režiséra a filmového experimentátora Radúze Činčery, jehož 100. výročí narození si dnes připomínáme (1995). Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský sehrály důležitou úlohu v době, kdy se dokončovalo obrození českého národa a tvořilo se národní sebevědomí. Již po dvě stovky let zaměstnávají odborníky, popírající či dokazující jejich pravost. V dokumentu však nejsou zkoumány důvody žádné ze stran tohoto sporu, ale je to pokus o zamyšlení nad otázkou rázu mravního, kterou tehdy veřejně nastolil profesor Masaryk: může se formovat národ a jeho sebevědomí na historickém podvodu?
Vysílání: 17.6., 14.00 hod., ČT2

Lon McQ
John Wayne v jedné ze svých posledních rolí – jako nekompromisní detektiv Lon McQ, který na vlastní pěst pátrá po vrahovi svého parťáka a dvou dalších policistů. Americký detektivní thriller ve stylu drsné školy (1974). Dále hrají: E. Albert, D. Muldaurová, C. Dewhurstová, C. Gulager, D. Huddleston a další. Režie John Sturges. Sychravé seattleské svítání připravilo detektivovi Lonu McQovi (John Wayne) opravdu nezapomenutelné ráno. Nejprve ho probudí zvonění telefonu se zprávou, že jeho parťák byl vážně postřelen a dva další policisté byli zavražděni přímo na ulici. A ještě než se stihne posadit za volant, kdosi se mu dobývá do auta a z druhé strany přístavu po něm dokonce střílí nájemný vrah. Kapitán Klosterman (Eddie Albert) je přesvědčen, že za útoky na policisty stojí anarchisté. McQ si je ale jistý, že rozpoznal rukopis drogového barona Santiaga, který se mstí celému oddělení za nedávné zátahy proti dealerům. Vydává se proto řešit případ na vlastní pěst, ale aby se dostal až k vrahovi svého přítele, je třeba si ušpinit ruce. John Sturges a John Wayne, dvě největší westernové legendy 50. a 60. let, se poprvé sešli až v roce 1973 při natáčení detektivního thrilleru Lon McQ. Pro hvězdu Ria Brava to byla vůbec první role policisty, přestože již dříve dostal Wayne nabídku zahrát si třeba Drsného Harryho. Naopak režisér Sedmi statečných byl zvyklý pracovat s různými žánry, jako Lona McQ si ovšem původně představoval svého dvorního herce Stevea McQueena – ten však s díky odmítl. Namísto volného pokračování Bullittova případu tak shodou různých náhod vznikl snímek chvílemi připomínající spíše klasické noirové detektivky.
Vysílání: 18.6., 21.40 hod., ČT2

Alain Resnais, filmový buřič
Příběh neduživého a osamělého chlapce, z nějž se stal jeden z nejpozoruhodnějších a nejcharismatičtějších evropských filmařů. Francouzský dokument (Premiéra). Proslulý režisér Alain Resnais (1922–2014) se zasloužil o nejdůležitější formální i obsahové výboje francouzské nové vlny, experimentoval se způsobem výpovědi. Už jeho dokumentární snímky, které natáčel v průběhu 40. a 50. let, vzbudily jak obdiv (motiv nacistických koncentračních táborů v Noci a mlze), tak cenzurní zákaz (domorodé africké umění ničené kolonialismem ve filmu Také sochy umírají). I čeští diváci mohli v průběhu následného desetiletí spatřit jeho první hrané filmy Hirošima, má láska, Loni v Marienbadu a Válka skončila, v nichž složitou vypravěčskou strukturu cílil jak k závažným společensko-politickým jevům, tak nejasnostem v lidském vnímání a paměti vůbec. K dalšímu seznámení s jeho tvorbou však došlo až po pádu komunistického režimu. Ojediněle se jeho filmy ocitly v kinech (Můj strýček z Ameriky), častěji na DVD a také ve vysílání České televize. Často byly minimalisticky pojednané, v posledním období na divadelním půdorysu a s důrazem na dialogickou složku. Resnais si vždy dokázal uhájit tvůrčí nezávislost, i když dávno nevzbuzoval takovou pozornost, jak v dobách svých začátků. Rád obsazoval slavné herce, které představoval v nezvyklých rolích i výrazových polohách (Yves Montand, Jean-Paul Belmondo, Gérard Depardieu), v závěrečném tvůrčím období se však opíral o stabilní hereckou sestava, která přecházela z jednoho titulu do druhého (Pierre Arditi, Sabine Azémová, André Dussolier). Zemřel těsně před premiérou svého posledního filmu Milovat, pít a zpívat.
Vysílání: 15.6., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 20.6., ČT art

Dopisy pro Paula Morrisseye
Pět na sobě nezávislých příběhů, které přesto něco spojuje: Paul Morrissey, spolupracovník The Factory Andyho Warhola. Originální španělský experiment ve formě filmových dopisů (2018). Hrají: X. Sáez, S. Benzalová, J. Dallesandro, C. Seiterová, A. Llobetová a další. Režie Armand Rovira a Saida Benzalová (V původním znění s titulky). Drogy, vampyrismus, existenciální krize a retro hudba jsou mezníky životů několika lidí: sex symbolu undergroundového filmu, dvou prokletých milenců, muže hledajícího vlastní spasení, vyléčeného feťáka a jedné Japonky trpící záhadnou nemocí. Pět na sobě nezávislých příběhů, které přesto něco spojuje – osoba Paula Morrisseye, režiséra experimentálních filmů, spolupracovníka slavného studia The Factory Andyho Warhola i kapely Velvet Underground.
Vysílání: 17.6., 23.20 hod., ČT art

Lásky jedné plavovlásky
...a byli spolu šťastni až do rána. Hana Brejchová a Vladimír Pucholt v hořké komedii Miloše Formana (1965). Dále hrají: V. Menšík, M. Ježková, J. Šebánek, I. Kheil, J. Hrubý, J. Vostrčil a další. Scénář: J. Papoušek, M. Forman a I. Passer. Kamera M. Ondříček. Mladičká blondýnka Andula pracuje v obuvnickém závodě a žije na internátě v malém středočeském městečku. Na jednoho muže tu připadá deset žen, přičemž většina těch mužů je už ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejích kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Poté, co vedení závodu zorganizuje seznamovací taneční zábavu ve spolupráci s Československou lidovou armádou, prožije Andula mimořádně trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků. Téměř podlehne jednomu z nich, ale pak se o ni začne ucházet mladý pražský klavírista Milda, který celou dobu hrál k tanci. Když s ním Andula stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. O dalším víkendu se za svou láskou vypraví do hlavního města. Když se však seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... Dnes již klasický snímek Miloše Formana patří k vrcholným dílům české nové vlny. Sklízel úspěchy na celém světě, v roce 1967 byl jedním z pěti neanglicky mluvených filmů, nominovaných na Oscara.
Vysílání: 18.6., 20.15 hod., ČT art

5.6.2023 18:05:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 41 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Vidět filmem

Vidět filmem

Vidět filmem (1/6) - Mistři kamery éry němé
Objevný příběh Jana Kříženeckého a jeho následovníků, kteří na ...celý článek


Paul Newman jako kulečníkový mistr bez zábran

Paul Newman (Hazardní hráč)

Hazardní hráč
Vyhrát dokáže jen ten, kdo si dovede poručit. Paul Newman v oceňovaném americkém filmu jako k ...celý článek


Filmové tipy 42. týden

Jaromír Hanzlík (Konec starých časů)

Konec starých časů
Prášilovská komedie ve vančurovském duchu s hvězdným hereckým obsazením (1989). Hrají: J ...celý článek


Helen Mirrenová v titulní roli královny

Helen Mirrenová (Královna)

Královna
Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízej ...celý článek


Křehké milostné drama Jasná hvězda

Jasná hvězda

Jasná hvězda
První láska hoří nejjasněji. Křehké milostné drama o vztahu básníka Johna Keatse s Fanny Brawn ...celý článek


Vojevůdce Jan Žižka - 600 let

Jiří Dvořák

Pravda o Žižkovi
Pro jedny neporazitelný vojevůdce a bojovník za ideály, pro druhé fanatik a hrdlořez. Je v ...celý článek


Výtvarné tipy 42. týden

Dávní stavitelé: Akropole

Zázraky lidského génia II: Arény
Touha po zábavě vedla k založení mnoha pozoruhodných kolosálních staveb od ...celý článek


Francouzský film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film (2021). Hrají: N ...celý článek


2 x hlavní role Tom Cruise

Paul Newman a Tom Cruise (Barva peněz)

Barva peněz
Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je le ...celý článek


Velikáni filmu... Frank Sinatra

Tony Rome

Tony Rome
Proč si špinit ruce, když to za pár dolarů může vyřídit Tony Rome! Frank Sinatra jako soukromý de ...celý článek


Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník
Zůstaly po něm hromady mrtvol, vypálené kláštery a dobytá města. Ale ...celý článek


Literární tipy 41. týden

Muži v offsidu

Muži v offsidu
Těžký život fotbalových fanoušků ve stále svěží komedii podle románu Karla Poláčka (1931). H ...celý článek


Výtvarné tipy 41. týden

Deset století architektury: Pardubice, Pernštejnové – staveb

Deset století architektury: Olomoucké kašny
Pozoruhodný soubor barokních fontán na olomouckých náměstích pů ...celý článek


Filmové tipy 41. týden

Panenská královna

Panenská královna
Získat královninu přízeň vyžaduje strategii. Zlatý věk Alžběty I. a rytíře dobrodruha sir ...celý článek



Časopis 41 - sekce

HUDBA

Saxon přiveze do Prahy smršť pekla, ohně a ocele

Saxon  (Foto: Lea Stephan)

Absolutní heavymetalová legenda. Jinak Saxon popsat nejde. Jestli něco je, nebo není legenda, určují nejrůzněj celý článek

další články...