zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 22. týden

Cesty víry: Kouzelná moc zvonů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Křesťanský magazín
Svatojánské slavnosti NAVALIS se každoročně konají 15. května. Do okolí Karlova mostu v Praze lákají stále více návštěvníků. My vás ale zveme do zákulisí. Nahlédneme do míst, kam se běžný divák nikdy nedostane. Režie B. Jetelina. První slavnosti NAVALIS se u nás konaly už v polovině 17. století. Jejich pozdější rozmach byl spojen především s procesem blahořečení Jana Nepomuckého. Hudba na lodích, jak zní překlad, se těšila velké oblibě. Svatojánský spolek, který pořádá novodobě slavnosti, navrátil pojem NAVALIS do povědomí Pražanů. Akce je rok od roku populárnější. Tvůrci magazínu několik měsíců sledovali přípravu NAVALIS. Vznikla tak zcela jedinečná sonda do života lidí, které spojuje úcta ke sv. Janu Nepomuckému, láska k řece a k lodím a ke všemu krásnému, co obohacuje naše životy.
Vysílání: 02.6., 12.05 hod., ČT2
Opakování: 04.6., ČT2., 06.6., ČT2

Cesty víry: Kouzelná moc zvonů
Karvinští zvoníci, parta chlapů, kteří se snaží dát zvonům opravdový život, po více než půlstoletí obnovili ve městě tradici ručního zvonění (2021). Připravili J. Slomiany a P. Všelichová. Vyzvánění kostelních zvonů patří k charakteristickým zvukům našich měst a obcí. Ne všude se dnes ovšem zvoní ručně, ale jsou města, kde se tato tradice oživuje. Jedním z nich je kupříkladu Karviná. Ta má své sdružení zvoníků, mezi jehož zakládající členy patří také kampanolog ostravsko-opavské diecéze Tomáš Hejda. Pokud by si ale někdo myslel, že jde o pouhý koníček, mýlil by se. Především je to služba Bohu, shodují se Karvinští zvoníci a svá slova stvrzují modlitbou: „Pane, přišli jsme rozeznít zvony ke Tvé slávě a chvále. Ať hlas zvonů zažehne v srdcích těch, kteří je uslyší, lásku a touhu po Tobě. Ať přinese radost a pokoj do duší všech našich bližních. Přijmi, prosíme prosby nás, zvoníků, které Ti s pokorou předkládáme.“
Vysílání: 02.6., 12.30 hod., ČT2
Opakování: 03.6., ČT2., 04.6., ČT2

Křižácké pevnosti víry
Koncem 11. století se rozpoutal 200 let trvající krvavý boj o Svatou zemi. Aby křižáci v těchto čím dál nepřátelštějších končinách přežili, budovali stále impozantnější a nedobytnější hrady. Francouzský dokument. Svatá země: domov Kristova hrobu v Jeruzalémě. Místo, jež se stalo dějištěm krvavých křížových výprav, nejvýznamnějšího středověkého střetu mezi západním a východním světem. Tamější křižácké pevnosti překonávají svými rozměry vše, co bylo do té doby známo. Původní jednoduchá a praktická opevnění během dvou staletí mohutněla, aby odolávala stále smrtonosnějším zbraním útočníků. Tyto posádkové pevnosti si vysloužily pověst nedobytných hradů. Patří k nim Belvoir, hrad v podobě labyrintu, legendární a nedobytný Krak des Chevaliers či opevněný přístav Cesarea.
Vysílání: 02.6., 17.05 hod., ČT2
Opakování: 04.6., ČT2., 07.6., ČT2

20.5.2024 09:05:07 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 24. týden

Cesty víry

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry tentokrát zavede diváky do Krkonoš. Tradice spiritistického hn ...celý článek


Ve službách papeže

Ve službách papeže

Ve službách papeže
Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michel ...celý článekČasopis 24 - sekce