zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 14. týden

Na Větrné hůrce

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na Větrné hůrce
Jejich láska byla silnější než smrt. Adaptace slavného románu Emily Brontëové s Timothy Daltonem v hlavní roli. Britský film (1970). Dále hrají: A. Calder-Marshallová, H. Andrews, J. Cornwellová, J. Glover, I. Ogilvy, H. Heathová a další. Režie Robert Fuest. Nalezenec Heathcliff je panem Earnshawem přiveden na Větrnou hůrku jako dítě a vychován v jeho rodině. Zamiluje se do jeho dcery Kateřiny. Po smrti pana Earnshawa se stává jen jedním z čeledínů, přesto doufá, že jeho láska dojde naplnění. Kateřina však podlehne pokušení peněz a provdá se za bohatého a společensky výše postaveného Edgara Lintona. Slavný román anglické spisovatelky Emily Brontëové sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, osvětluje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. V roli Heathcliffa na sebe ve filmu režiséra Roberta Fuesta výrazně upozornil začínající, teprve čtyřiadvacetiletý Timothy Dalton.
Vysílání: 01.4., 23.15 hod., ČT2
Opakování: 03.4., ČT1

Příběhy rukopisů: Proces Franze Kafky (4/4)
Kdo si vymyslel ten zvláštní a absurdní svět? Spisovatel, který nechtěl vydat žádnou knihu. Dokument ARTE. Rukopis Procesu, který měl podle přání Franze Kafky upadnout v zapomnění, schovaný v malém zavazadle opustil Prahu. Nějaký čas byl v jednom bytě v Tel-Avivu. Prošel švýcarským trezorem, aby byl později prodán v Londýně, a nakonec našel své místo v literárním archivu města Marbach na jihu Německa. Ve zdejším trezoru se ukrývají texty největších německy píšících spisovatelů. Goetheho, Schillera, Hölderlina a Kafky. Rukopis Procesu je ve zdejších sbírkách nejčastěji citovaným a také nejčastěji prohlíženým manuskriptem.
Vysílání: 03.4., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 07.4., ČT art., 09.4., ČT art

Grandsupertingltangl (9/14) - Máš-li vermut
Jiří Suchý uvádí cyklus dokumentující dějiny české písničky (1970). Vzpomínají Jiřina Šejbalová a Hana Vítová. Kamera J. Pipka. Scénář a režie I. Soeldner. Umění a kýč, odvěký rozpor související s otázkou, jak je rozlišit. Tentokrát chce být průvodce pořadem zastáncem těch druhých. Shovívavost k prvorepublikovým operetkám a jejím hitům dokládá řadou ukázek z dobových filmů. I tehdy vznikaly populární písničky v podání největších hvězd Lídy Baarové, Věry Ferbasové, Fandy Mrázka, Ljuby Hermanové, Járy Kohouta, Járy Pospíšila, a také Hany Vítové a Jiřiny Šejbalové. Poslední dvě jmenované slavné herečky v pořadu s Jiřím Suchým zavzpomínají na své filmové počátky ve třicátých letech minulého století. Zazní Já bych chtěl mít tvé foto, Venoušku, Já miluji jen vás, Černá čára na zdi, ale i evergreen Život je jen náhoda a jiné písně z filmů Na tý louce zelený, Holka nebo kluk, Pepina Rejholcová, Děvčátko, neříkej ne!, Jsem děvče s čertem v těle, Nevinná, Uličnice, Zlaté ptáče, Peníze nebo život a dalších.
Vysílání: 07.4., 20.15 hod., ČT art

1.4.2024 18:03:08 Redakce | rubrika - Z éteru