zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 41. týden

Hinduistické chrámy na jihu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora M. Košuta. Každá epizoda mapuje památky na konkrétní části indického subkontinentu. Pokud bychom chtěli ve světě navštívit zemi plnou kontrastů, protikladů, chaosu a nezměrného bohatství a zároveň neuvěřitelné chudoby – vydejme se do dnešní Indie. Miliarda a 300 milionů jejích obyvatel tvoří jednu z nejhustěji zalidněných oblastí světa. Hovoří více než 400 místními jazyky a z toho dvaceti devíti se domluví víc než milion lidí. Indický subkontinent můžeme právem nazvat jednou z kolébek civilizace starověku. V době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, vznikají v povodích Indu a Gangy vyspělé civilizace, které budují rozsáhlá města z pálených cihel. Ve druhém tisíciletí př.n.l. přišli do Indie Árjové. Jejich přičiněním vzniká hinduismus, jehož nejdůležitější dokumenty jsou zapisovány sanskrtem. Ve 3. století př.n.l. se stává většinovým náboženstvím budhismus. Jeho velkým propagátorem byl císař Ašóka. Ale o necelých tisíc let později začíná opět dominovat hinduismus. A právě v tento moment začíná naše čtyřdílné putování po památkách Indie.
Vysílání: 10.10., 15.05 hod., ČT2
Opakování: 11.10., ČT2., 12.10., ČT2

Klenoty světového dědictví UNESCO (1/6) - Španělsko, kulturní mozaika
Pestrý kulturní a historický odkaz utvářený jedinečnými vlivy několika národů. Francouzský dokumentární cyklus. Na zemi s pestrou kulturní mozaikou, jakou je Španělsko, působilo v průběhu času mnoho vlivů. Každá z řady civilizací, které Pyrenejský poloostrov ovládly, zde zanechala něco ze své duše. To se dnes odráží v barvitém obrazu španělského lidu. Téměř pět desítek památek zapsaných na seznam kulturního dědictví UNESCO přitahuje zájem návštěvníků z celého světa. Mnozí z nich zamíří obdivovat na jih Španělska komplex Alhambra nebo architekturu města Córdoba. Milovníci přírody pak svou pozornost zaměří na největší chráněné přírodní území v Evropě, národní park Donana. Neoddělitelnou častí španělské historie je ale také umění vyjádřené spojením tance, zpěvu a hudby. Flamenco je dnes jedním z předních symbolů Španělska.
Vysílání: 10.10., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 14.10., ČT2., 16.10., ČT2

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst lidstva. Memfis, Théby, Alexandrie, Achetaton, Heliopolis, Hierakonpolis a mnohá další. Epizoda z německého dokumentárního cyklu. Na rozdíl od impozantních kamenných chrámů většina stop starověkých egyptských městských sídel v průběhu dějin zmizela. První velká metropole, Hierakonpolis, starověké hlavní sídlo Horního Egypta, se objevilo kolem 3500 let před naším letopočtem, kdy se několik vesnic spojilo v nejstarší známou městskou osadu v Egyptě. Vše bylo postaveno z hlíny, nejdůležitějšího stavebního materiálu Egypťanů. Ten má ovšem jednoznačnou nevýhodu v podobě své pomíjivosti. O to větší výzvu pro archeology pátrání po vzhledu původních metropolí představuje. Díky moderním metodám dnes dokážou vytvořit překvapivě přesný obraz struktury měst a každodenního života jejich obyvatel.
Vysílání: 10.10., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 11.10., ČT2., 13.10., ČT2

Vítězný oblouk
Dějiny a současnost jednoho z nejvýznamnějších symbolických monumentů Paříže. Francouzský dokument Pařížský Vítězný oblouk je nejen architektonickým dílem, ale i vskutku ojedinělou památkou. Je to vojenský památník, jenž Francii připomíná významné historické okamžiky a zároveň místo oslav, kde se též vyjadřuje úcta obětem válek, první světové i všech ostatních. Každoročně čtrnáctého července zde Francouzi pořádají vojenskou přehlídku, aby světu ukázali svou sílu a moc. A přitom skutečný příběh Vítězného oblouku začal v rovinaté krajině dnešní České republiky, kde se odehrála významná bitva, v níž Napoleon porazil u Slavkova staré evropské monarchie. Oslnivé vítězství měl na věky připomínat právě Vítězný oblouk.
Vysílání: 15.10., 07.50 hod., ČT2
Opakování: 16.10., ČT2., 19.10., ČT2

Muzeum českého venkova – zámek Kačina
Interiéry unikátního empírového zámku dnes připomínají dějiny pěstování plodin a chovu hospodářských zvířat u nás (2002). Scénář a režie P. Kudela. Zámek v Kačině od počátku 50. let vlastní Národní zemědělské muzeum, jež zde vybudovalo expozici českého venkova mapující jeho minulost i současnost s důrazem na zemědělství a rozvoj našeho potravinářského průmyslu. Kromě tematických exponátů může návštěvník také spatřit hospodářské zázemí zámku, zámecké interiéry rodu Chotků, zámeckou knihovnu, lékárnu, divadlo i staré skleníky.
Vysílání: 10.10., 03.20 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

Jiří Anderle a jeho lidská komedieVysílání: 11.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art

Architektura 58-89 (4/8) - Karel Filsak. Stanislav Hubička
Hotel Intercontinental v Praze, Barrandovský most nebo Čs. velvyslanectví v Brazílii. To jsou některé z ikonických staveb architekta Karla Filsaka, jehož tvorbu charakterizovalo využití betonu, železobetonových konstrukcí i výstavba československých velvyslanectví v zahraničí. Čtvrtý díl osmidílného dokumentárního seriálu představí i práci Stanislava Hubičky, autora Nuselského mostu. Režie J. Zajíček. V roce 2020 byla dokončena demolice brutalistní budovy bývalého Transgasu na Vinohradech. I přes protesty části veřejnosti. O něco dříve se vedla debata ohledně správného postupu rekonstrukce Hotelu Thermal v Karlových Varech. Architektura, která vznikla mezi lety 1958 a 1989 dodnes vyvolává vášně. Část veřejnosti ji stále pejorativně označuje za „komunistickou“. Osmidílný seriál režiséra Jana Zajíčka podle námětu Vladimira 518 chce tuto etapu dějin československé architektury nahlédnout komplexně, bez ideologických předsudků. Pavilon Expo 58, Plavecký stadion v Podolí, budova bývalého Federálního shromáždění, Nová scéna národního divadla, Žižkovský televizní vysílač, Vysílač s hotelem Ještěd, obchodní dům Kotva, obchodní dům Máj, Prior v Pardubicích nebo Hala Rondo, to všechno jsou ikonické stavby, které vznikly právě v tomto období. O nich, o jejich koncepci, o vztahu k režimu a jeho požadavkům, o vztazích mezi kolegy i o architektuře jako umění i technologické disciplíně v seriálu vyprávějí nejen architekti, ale i jejich příbuzní, kolegové a historici a teoretici umění. Osmidílný dokumentární seriál vypráví příběhy staveb, vývoje materiálů i samotných lidí, kteří se na jejich stavbě podíleli. A také, co postoj současné české společnosti k jedné etapě dějin domácí architektury říká o ní samotné.
Vysílání: 11.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

Cesty umění: Monumentální Rodin
Umělecké zrání sochaře Auguste Rodina. Francouzský dokument. Auguste Rodin zřejmě patřil k nejkritizovanějším sochařům své doby. Vymykal se ve všech rovinách: estetické, morální i politické. Zcela svobodně a navzdory kontroverzím se vždy řídil intuicí a vlastními tužbami. Po celý svůj život zkoumal lidské tělo a sochy inspirované vztahy s modelkami, a zejména s jeho žačkou i milenkou, sochařkou Camille Claudelovou, mají dodnes moc vzbudit neuvěřitelně smyslný a zároveň obdivný úžas. Každé jeho dílo zároveň provázely skandály nebo kontroverze. Rodin ovšem svému umění věřil a nikdy se neodchýlil od vytyčeného cíle: prosadit svoje jméno mezi největšími sochaři všech dob.
Vysílání: 11.10., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art

2.10.2023 12:09:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov celý článek

další články...