Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

autor: Česká televize
zvětšit obrázekCyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně
Skutečně je znáte? Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce příběhu, který hluboce ovlivnil naši minulost (2013). Hrají: R. Zach, O. Novák, J. Abrhám, M. Bahul, P. Špalková, J. Vondráček, L. Jůza, P. Borovec a další. Scénář P. Hudský a M. Oščatka. Kamera D. Ployhar. Režie P. Nikolaev. Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Jména, která zná každý z nás, ale kolik z nás opravdu zná jejich příběh? Jejich život, jejich skutky, jejich myšlenky – i jejich utrpení. Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce se snaží zachytit vše podstatné v životě slovanských věrozvěstů, a nejen to – příběh putování bratří z Konstantinopole přes Velkou Moravu až do Říma zobrazuje kulturní, politické, náboženské i společenské rozmanitosti té doby a dává jedinečnou možnost poukázat na význam budování Evropské integrity, solidarity a vzdělanosti. Evropské národy neudrží pohromadě ani moc, ani ekonomický zájem, pokud nebudou stát na silném morálním a duchovním základu.
Cyril a Metoděj se zasloužili o vznik prvního slovanského písma, o rozvoj slovanské kultury, o překlad Starého zákona a mnoha dalších křesťanských textů, o vytvoření nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Zásadním způsobem ovlivnili historii všech slovanských národů, za což jim náleží titul Patroni Evropy a Apoštolové Slovanů.
Bratři ze Soluně, první část čtyřdílné historické rekonstrukce, mapuje dětství obou bratrů a počátky jejich podivuhodné cesty. Narozeni pod Olympem, ve druhém největším městě tehdejšího Řecka Soluni. Původně se jmenovali Konstantin a Michael, Cyril a Metoděj byla jejich pozdější řádová jména. Starší Michael odjel z domova do Konstantinopole jako první, na studia práv. Jeho posláním měla být státní správa, a tak se také přes jeho touhu po řeholním životě stalo. I mladší Konstantin, který vyspíval v mimořádnou osobnost své doby, byl po otcově smrti poslán do Konstantinopole a přijat ke dvoru císaře. Bylo překvapivé, jak rychle pronikl ke dvoru, jak hluboká byla jeho touha po vědění, jak brzy mu říkali filosofe. Jeho první velká a vítězná disputace u císařského dvora, týkající se svatých obrazů, překvapila svou mimořádnou úrovní. Konstantin uspěl i v diplomatickém jednání v Sýrii, ale sám toužil především po klidu pro svou duchovní práci a to u dvora nebylo jednoduché. Setkání obou bratrů v klášteře se stalo rozhodujícím momentem jejich dalšího života. Na další diplomatické výpravě spolu objevili vzácnou relikvii, kosti svatého Klimenta, která pro ně bude mít v budoucnosti velký význam.
Císař v Konstantinopoli však měl mít pro Konstantina ještě jeden rozhodující úkol. Kníže Velké Moravy Rostislav, bojující o samostatnost, požádal Konstantinopol o pomoc. Bratři úkol přijali – na jeho počátku byla nezbytnost připravit pro misi nebývalou věc: vlastní, úplně nové písmo pro Slovany, aby mohli číst knihy ve vlastním jazyce.
Vysílání: 15.6., 20.00 hod., ČT2
TIP!
Časopis 39 - rubriky
Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra
Den české státnosti

Naše tradice: Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrá ...celý článek
Časopis 39 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 39. týden

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin celý článek
HUDBA
Portrét Václav Neckář

Dobrou zprávu já přináším vám – Václav Neckář
Velký dokumentární portrét legendy naší popové scény, k celý článek
OPERA/ TANEC
Dny Bohuslava Martinů atraktivní a svěží dramaturgie

Festival Dny Bohuslava Martinů přivítá ve dnech 26. 11. – 12. 12. v prostorách pražského Lichtenštejnské celý článek