zvláštní poděkování
Quantcom.cz

3 x Jaromír Štětina

Uchem jehly

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uchem jehly
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s novinářem, spisovatelem a politikem Jaromírem Štětinou, jenž v těchto dnech oslavil 75. narozeniny (2011). Režie P. Šícha. Jaromír Štětina, jehož 75. narozeniny připomínáme ve vysílání i poutavým rozhovorem s Pavlem Klineckým, se proslavil na začátku osmdesátých let cestopisem "S Matyldou po Indu" který se stal kultovní knihou těch, kteří toužili po dobrodružství a cestování. Vzrušujícímu putování po světě se věnoval i později jako válečný zpravodaj. Pracoval ve více než dvaceti válkách, především v zemích bývalého Sovětského svazu. Je autorem mnoha knih a dokumentárních filmů, které zaujmou nejen londonovským chlapáctvím, ale zejména hlubokým člověčenstvím, soucitem a úctou k lidským bytostem. Nasměrování povídek ostatně naznačují slova samotného autora: "Všechno neštěstí našeho z kloubů vymknutého století vychází z toho, že lidstvo nedokázalo ustanovit řád, který by si vážil jednotlivce jako úžasného božího obrazu, jednoho člověka jako tvora, který je krásný a jedinečný, jiný než ostatní a přináší mu to radost." V současné době je Jaromír Štětina poslancem Evropského parlamentu. Do jaké míry si lze tyto ideály zachovat, když pracujete v politice?
Vysílání: 08.4., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 10.4., ČT2., 12.4., ČT2

Výlet do Isfahánu
Novinář, spisovatel a politik Jaromír Štětina, jenž dnes slaví 75. narozeniny, na cestě s Českou katolickou charitou do zemětřesením poničeného íránského Bamu (2005). Jaromír Štětina, jehož 75. narozeniny si dnes připomínáme, se do povědomí zapsal především jako válečný reportér z oblasti bývalého Sovětského svazu. Díky novinářské práci procestoval řadu koutů světa – v letech 1970 až 1999 se účastnil více než dvou desítek přírodovědních i sportovních výprav po Asii a jako jednomu z průkopníků českého raftingu se mu podařilo zdolat bájnou řeku Indus. V devadesátých letech se stal šéfredaktorem agentury Epicentrum, kde se jako reportér specializoval na konflikty na různých kontinentech. Zájem o humanitární problematiku se odráží i v jeho spoluzakladatelské pozici ve společnosti Člověk v tísni. Výsledkem Štětinovy dlouholeté novinářské činnosti, odměněné prestižní Cenou Ferdinanda Peroutky, je několik stovek statí, řada monografií, dokumentárních filmů a televizních pořadů. Jedním z nich je i reportáž z humanitární výpravy do Íránu, kterou Jaromír Štětina natočil v roce 2004 pro cyklus Cesty víry. Koncem roku 2003, v době, kdy jsme u nás slavili křesťanské Vánoce, zničilo zemětřesení východoíránské město Bam. Během několika vteřin zahynulo okolo čtyřiceti tisíc lidí. Stotisícové město zůstalo v rozvalinách. Jednou z prvních organizací, které na neštěstí zareagovaly, byla Česká katolická charita. Bylo potřeba pomoci zničenému pouštnímu městu přežít. Podmínky života v nouzových stanech v pětatřicetistupňových vedrech a písečných bouřích jsou drsné. Každá rodina někoho ztratila a po překonání prvního šoku začaly doléhat existenční potíže. Po poradě s místními odborníky byla zahájena série ozdravných rehabilitačních zájezdů pro děti, které už týdny žily v dusné atmosféře zmaru a neštěstí. Jaromír Štětina se rozhodl společně s Petrem Kolínským uspořádat výlet s muslimskými školačkami do významného města Isfahán a na chvíli je odpoutat od každodenních strastí.
Vysílání: 06.4., 17.30 hod., ČT2

Senátor
Dokumentární portrét zachycující v průběhu několika let politickou dráhu respektovaného novináře Jaromír Štětiny, jehož 75. narozeniny si dnes připomínáme (2010). Režie M. Mahdal. Dnes si připomínáme 75. narozeniny přední osobnosti české novinařiny a humanitární sféry Jaromíra Štětiny (*6. 4. 1943), který jako válečný zpravodaj založil agenturu Epicentrum a podílel se na zrodu renomované organizace Člověk v tísni. Sběrný portrét se však soustřeďuje na jeho pozoruhodnou politickou dráhu. Začíná úspěšnou kandidaturou do Senátu a oslavami vyhraných voleb v roce 2004 a v průběhu následujících několika let konfrontuje s realitou politického života Štětinova ušlechtilá předsevzetí, spočívající v touze říkat vždy pravdu a vymezovat se vůči pokleslému taktizování. Dokument, který podle vlastního scénáře natočil režisér Martin Mahdal, líčí mnohostranné aktivity, v nichž bývalý novinář kritizuje omezování lidských práv pod rouškou různorodých doktrín. Ilustruje jeho opakované snahy o legální zákaz KSČM, jež hlásáním třídního boje i řadou dalších skutků porušuje českou ústavu. Všímá si i Štětinových kontroverzí s neonacisty a jeho polemik s promoskevskou zahraniční politikou některých představitelů naší vrcholné politické scény. Zachycuje také Štětinovo vystoupení na pražském magistrátu ve prospěch azylového domu. Průhled do duše samorostlého muže, jenž nechce uvíznout v politických stereotypech, se vrací i ke Štětinově neúspěšné kandidatuře do Evropského parlamentu – ta však byla naplněna roku 2014. Všímá si i jeho nenápadných spolupracovníků, včetně činorodé asistentky Pavly Hájkové. Dokument líčí Štětinu jako skromného, sympatického a odvážného muže, který se nevyhýbá žádným diskuzím a v sebekonfliktnějších situacích si zachovává rozvahu, zdrženlivost a schopnost racionální argumentace. Přerůstá v úvahu o podstatě skutečné politiky, jež by měla být hlavně službou řadovým občanům.
Vysílání: 06.4., 17.50 hod., ČT2, Jaromír Štětina – 75 let

26.3.2018 18:03:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 (2007) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Vlastimil Peška: PO VŠEM HOVNO, PO VČELÁCH MED

Ořechovské divadlo

Ořechovské divadlo má na repertoáru tři komedie, které u odborné veřejnosti, ale především u publika, získaly celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Hudební rozhledy duben 2007

Hudební rozhledy duben 2007

K nejvýznamnějším hostům letošního MHF Pražské jaro patří i slavný americký barytonista Thomas Hampson, který celý článek

další články...