zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 15. týden

K. F. Schinkel - Středověké město na březích řeky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Potrava duše & těla (8/20)
"Jedlíci ricotty" renesančního mistra V. Campiho a sýrové hody. Francouzský cyklus ARTE (Premiéra). Nezná-li gastronomie hranic, nezná je ani umění, okázale oslavuje radosti a slasti světa. Z plátna Vincenza Campiho "Jedlíci ricotty", mistra italské renesance, jako by se přímo linula vůně italské kuchyně. Osoby na plátně jako kdyby nás zvaly, jako by tam chyběl ještě někdo pátý. A to je v pořádku, protože sýr, který konzumují, se vždy servíruje ve velkém množství, pro větší počet strávníků. Obraz, který vznikl po roce 1580, zůstal v malířově ateliéru po celý jeho život. Poté byl několikrát prodán a nakonec ho poslední majitel v roce 1875 odkázal Muzeu výtvarných umění v Lyonu. Žánrová scéna "Jedlíci ricotty" inspirovala mnoho umělců a získala oblibu četných mecenášů.
Vysílání: 11.4., 22.05 hod., ČT art, Jaro s ARTE
Opakování: 13.4., ČT art., 17.4., ČT art

Mistrovská díla: Karl Friedrich Schinkel – Středověké město na březích řeky
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství. Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 12.4., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 13.4., ČT art., 17.4., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem ukončíme putování historickou Prahou v monumentálním interiéru Chrámu sv. Víta (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Matyáše z Arrasu, francouzského architekta s působištěm na papežském dvoře, pozval císař Karel IV. do Prahy, aby vybudoval nový reprezentativní chrám pro pražské arcibiskupství. Katedrála sv. Víta se oficiálně začala stavět v roce 1341. Po Matyášově smrti převzal stavbu Petr Parléř, který původní stavební plány výrazně obměnil. Je pozoruhodné, že mu v té době bylo třiadvacet let. Dodnes nevíme, jak jsou některé kamenné dekorativní prvky, které jakoby visí ve vzduchu, vůbec ukotveny. Přínosem jeho huti je vytvoření zcela nového systému síťové klenby, která zdokonalila dosavadní klenbu křížovou. Nejposvátnějším a zároveň nejpůsobivějším místem chrámu je Svatováclavská kaple, rovněž dílo Petra Parléře, v němž dodnes můžeme obdivovat fresky s původními středověkými barvami.
Vysílání: 13.4., 00.20 hod., ČT art
Opakování: 17.4., ČT art., 18.4., ČT art

4.4.2016 08:04:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 45 (2000) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 45 - sekce

DIVADLO

Festival tanečního divadla - Nic pro konzervativce

Iva Bittová, Simon Sandroni a Ondřej Vajsar, protagonisté představení Nečas (foto archiv festivalu)

V Duncan Centre skončil v den českého státního svátku pátý ročník Festivalu tanečního divadla. V bránickém tan celý článek

další články...