Rok české hudby - Leoš Janáček
autor: Česká televize
zvětšit obrázekLeoš Janáček: Její pastorkyňa z Londýna
Světoznámá česká opera na scéně Londýnské královské opery Covent Garden (2021). Účinkují: A. Grigorian, N. Spence, S. Pirgu, K. Mattila a další. Sbor a orchestr řídí Henrik Nánási. Režie Claus Guth (V českém znění s titulky). Královská opera v Londýně pokračuje v cyklu uvádění Janáčkových oper s inscenací Její pastorkyně v Covent Garden po 20 letech s cenami ověnčeným režisérem Clausem Guthem, na scéně Michaela Levinea. Janáček emotivně uchopil Jenůfčin vývoj od naděje až po zoufalství, aby nakonec dosáhla štěstí v manželství s odmítaným Lacem (Nicky Spence), zatímco její nevlastní matka Kostelnička je jedna z nejsilnějších mateřských postav operní literatury. Obě odvážné ženy bojují za splnění svých snů na pozadí úzkoprsé vesnické společnosti prostoupené předsudky a krutým odsuzováním.
Litevská sopranistka Asmik Grigorianová v roli Jenůfy debutuje na jevišti Královské opery a finská pěvkyně Karita Mattila v postavě Kostelničky je na čele hvězdného obsazení pod taktovkou Henrika Nánásiho, který diriguje úchvatnou partituru prostoupenou lidovými melodiemi Janáčkovy rodné Moravy.
Než začne děj opery, je užitečné pro pochopení vztahů znát tyto skutečnosti: stařenka Buryjovka (Elena Zilio) měla dva syny, starší zdědil mlýn a mladší Tomáš ve mlýně jen mládkoval. Mlynář se oženil s vdovou Klemeňovou, která do rodiny Buryjů přivedla svého syna Lacu z prvního manželství. Teprve pak se narodil Števa (Saimir Pirgu), Lacův mladší bratr.
Druhý syn stařenky, Tomáš Buryja se oženil s Jenůfou, dcerou hospodského, a když ovdověl, zůstala tu malá dceruška rovněž Jenůfa. Hledal pro ni matku a našel ji v Petroně Slomkové, rychtářově dceři, moudré a rozvážné dívce, která ho před lety milovala. Petrona se o Jenůfku pečlivě starala a protože vlastní děti neměla, upnula se na svou pastorkyni. V manželství ovšem šťastná nebyla. Tomáš se opíjel a před jeho surovostmi se často musela i s Jenůfkou skrývat. Když propil všechen majetek, zemřel; Petrona se pak probíjela životem velmi těžce, ale snažila se, aby děvčátko nestrádalo. Aby si přivydělala, převzala starost o místní kapličku a od té doby ji lidé ve vsi nazývali Kostelničkou.
Také ve mlýně oba chlapci osiřeli. Stařenka, nebo chcete-li babička, rozmazlovala mladšího Števu, budoucího majitele mlýna, a Laca zůstával sám; malá Jenůfka však k osamělému chlapci velmi přilnula. Lacův dětský vztah se časem začal měnit v lásku, kterou i Jenůfa pozorovala. Byl však odveden na několik let na vojnu, a když se vrátil, bylo všechno jinak, než očekával. Jenůfa se zamilovala do jeho nevlastního bratra Števy, povrchního a rozmařilého krasavce. Doufala také, že se za něj provdá. Leč tato naděje se nenaplní. Zde tedy začíná dramatický děj.
Vysílání: 14.10., 20.15 hod., ČT art
Vše nejlepší, Leoši! Koncert k 170. výročí narození Leoše Janáčka
Premiéra open-air koncertu na Hukvaldech ze stěžejních komorních děl Leoše Janáčka. Účinkují: Nicky Spence, Václava Krejčí Housková, Julius Drake, Ivo Kahánek a Jan Mráček. Kamera P. Kožušník. Režie J. Kořínek. Skotský tenorista Nicky Spence a mezzosopranistka Václava Krejčí Housková představí v Janáčkově rodišti na Hukvaldech jeho stěžejní vokální díla Zápisník zmizelého a výběr z Moravské lidové poezie v písních. V komorním programu zazní i Sonáta pro housle a klavír a výběr z klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku. Účinkují Nicky Spence, Václava Krejčí Housková, Julius Drake, Ivo Kahánek a Jan Mráček.
Vysílání: 20.10., 20.15 hod., ČT art
Janáček Brno 2022
Dokument o 8. mezinárodním operním a hudebním festivalu, který nabídl v roce 2022 svým návštěvníkům řadu špičkových Janáčkových oper, komorních a symfonických skladeb (2023). Režie Jan Fuksa. Festival Janáček Brno přinesl ve dnech 2. až 20. listopadu 2022 program světového formátu, na který hojnou účastí pozitivně reagovala jak veřejnost česká, tak zahraniční. Město, ve kterém Leoš Janáček žil a tvořil a je s festivalem bytostně spjato, své devízy využívá plně a se stále zvyšujícím se standardem. V pořadí osmý festival prokázal, že ani koronavirová omezení předchozích let nezpůsobila menší zájem publika, což dokazují nejvyšší tržby v historii tohoto svátku hudby a divadla.
Prezentací dirigentů Jakuba Hrůši, Tomáše Hanuse, Tomáše Netopila nebo Marka Ivanoviče, dokonale sehraných zahraničních i českých těles, jakými jsou Welsh National Opera, Orchestre de la Suisse Romande, švýcarský Grand Théâtre de Geneve, Orchestr Národního divadla Praha a Janáčkova opera Národního divadla Brno a také díky věhlasným sólistům, interpretům a režisérům Corinně Wintersové, Nicky Spencovi, Adamu Plachetkovi, Johnu Fioremu, Viktorii Mulloveové, Olivii Fuchsové, Calixto Bieitovi nebo Tatjaně Gürbaceové dostál festival svému renomé.
Uvedením stěžejních děl Leoše Janáčka, často ve více interpretacích, vznikla v rámci festivalu nejen zážitková, ale také komparativní platforma pro diskuzi a reflexi festivalu odbornou i laickou veřejností.
Vysílání: 20.10., 21.25 hod., ČT art
TIP!
Časopis 45 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Tajemství života Bedřicha Smetany
Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory ...celý článek
Životy slavných - Carla
Carla
Život na špičkách není jen potlesk a sláva, ale také dřina, odříkání a bolestná životní rozhodnutí. P ...celý článek
Časopis 45 - sekce
DIVADLO
Zřít do tmy s režisérem Adamem Svozilem
Tvorbu režiséra Adama Svozila sleduji už od jeho studií na DAMU, kdy jsem v divadle DISK viděla inscenaci souč celý článek
HUDBA
50. výročí alba Olympic 4
Základní albová sada nahrávek vyšla v roce 1974, je tedy výročně co připomínat. Bylo to období olympicky turbu celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Literární tipy 45. týden
Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R celý článek