zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Praga Arcana zveřejněna

Praga Arcana

autor: Petr Dyrc   

zvětšit obrázek

Záznam premiérového uvedení symfonické suity Praga Arcana Jana Ryanta Dřízala zveřejnil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na svém YouTube kanálu. Skladba byla ve světové premiéře uvedena na zahajovacím koncertu 88. sezóny orchestru v Obecním domě.

Pražští symfonikové odhalili svým posluchačům nahrávku skladby Praga Arcana, kterou přímo pro orchestr a jeho šéfdirigenta Tomáše Braunera napsal český skladatel Jan Ryant Dřízal. Pražští symfonikové se již několikátým rokem zasluhují o repertoár věnovaný pražské metropoli. Oslovují současné skladatele, kteří dosavadní, ne příliš rozsáhlý repertoár věnovaný Praze, obohacují o nová díla a nové pohledy. Praga Arcana zazněla ve světové premiéře na zahajovacích koncertech sezóny 2022/2023 a zaznamenala velký úspěch.

„Praga Arcana se podobá pergamenu, jehož starší vrstvy byly vyškrabány a překryty novými texty. Podobně i Praha je místem, kde se prolínají staletí kultur a mnohdy do sebe překvapivým způsobem vrůstají. Přívlastek „Arcanum“ znamená latinsky „skrytý, utajený“ a odkazuje tak na paralelní, duchovní dějiny Prahy. Půdorys skladby je koncipován jako hexagram šesti vět, jimž předchází slavnostní fanfára. Každá z vět obsahuje charakteristické hudební citace, které jsou dále rozvíjeny v šesti velkých hudebních formách a stylizovány do hudební řeči šesti historických období od středověku po současnost. S citacemi jsem se pak snažil zacházet co možná nejcitlivěji, aby nové zpracování nesnižovalo jejich původní hodnotu, ale naopak přinášelo překvapivé a bohaté kontexty,“ říká ke své skladbě sám autor.

Záznam koncertu je už nyní k vidění na oficiálním YouTube kanálu Pražských symfoniků. Autory záznamu jsou Jakub Mayer a Filip Beneš ve spolupráci s kameramany z SPSŠT Panská.

ZÁZNAM KONCERTU

30.1.2023 17:01:24 Redakce | rubrika - Koncerty