zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Třeboňská nocturna

Pražské dechové kvinteto

autor: archiv   

zvětšit obrázek

9. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna nabízí svým návštěvníkům jedinečnou příležitost poznat špičkové české i zahraniční umělce, jejichž koncerty se jinak odehrávají především v české metropoli. I Třeboň ale může být místem výjimečných hudebních slavností. Program našich koncertů byl navíc sestaven tak, aby našim návštěvníkům přinesl především pohodu, radost a alespoň na chvíli odpoutání se od každodenních starostí.

Festival zahájí 10. července 2012 Pražské dechové kvinteto, které pravidelně koncertuje na významných festivalech v Evropě a USA a podniklo řadu turné i po Japonsku. Ve svém programu mj. nabídne i skladbu amerického autora Maurice Arnolda, který byl na newyorské konzervatoři žákem tehdejšího ředitele – Antonína Dvořáka.

Myslivečkovo sexteto je dalším v zahraničí již velmi dobře etablovaným souborem. Na koncertě 11. července představí skladatele, jehož jméno má soubor ve svém názvu: dnes neprávem pozapomenutého velikána nejen české, ale i světové hudby, Josefa Myslivečka (1737–1781). Myslivečkových šest kvintetů pro dvoje housle, dvě violy, violoncello a kontrabas budou provázet texty slavného českého klarinetisty a skladatele Jiřího Hlaváče s názvem „Neodeslaný dopis otci“. Zazní po druhém a čtvrtém sextetu v přednesu vzácného hosta koncertu, herce Viktora Preisse.

Na dalším koncertě 12. července vystoupí klavíristka Lada Valešová, jejímž druhým domovem je už 15 let Velká Británie. Jejími partnery bude ruský violoncellista Leonid Gorokhov, hostem koncertu pak klarinetista Jiří Hlaváč. V téže sestavě umělci vystoupili s velkým úspěchem v pražském Rudolfinu na koncertě Českého spolku pro komorní hudbu letos na jaře.

Určitě si nenechte ujít také 13. července koncert Jiřího Korna a jeho souboru 4TET. Úžasné vokální výkony, originální pojetí aranžmá a neotřelé harmonie Jiřího Škorpíka i temperamentní herecké a „taneční“ výkony všech aktérů na jevišti jsou zárukou večera s nenapodobitelnou atmosférou.

Tradičním programem festivalu je přehlídka žáků uměleckých škol z České republiky a Rakouské republiky. Letos přivítáme 14. července v 15:00 dívčí soubor Trio k.u.k.u.k z Vysoké hudební školy v rakouském Linci, které má na svém kontě ceny z mezinárodních soutěží a které se na své první zahraniční vystoupení v Třeboni velmi těší!

Finit coronat opus – na závěrečném koncertě 14. 7. ve 20.00 se setkáte s Pražským komorním orchestrem a se dvěma mimořádnými sólisty. Vynikající sopranistku Christinu Vasilevu znají především návštěvníci Státní opery Praha, jejíž sólistkou byla Christina do léta 2011 a celá řada návštěvníků chodila především na její představení. Od září 2011 je sólistkou Theater Freiburg v Německu, kde sklízí nemenší úspěchy jako v Praze a za svou roli Desdemony ve Verdiho Otellovi byla prestižním německým časopisem Opernwelt nominována na Pěvkyni roku. Rovněž další sólista tohoto večera, houslista Jiří Vodička, má za sebou řadu cen v prestižních mezinárodních soutěžích. Od roku 2007, tedy od svých 19 let, se naplno věnuje sólové koncertní dráze. V roce 2011 na pozvání slavného houslisty Gidona Kremera vystoupil na mezinárodním festivalu Kammermusikfest Lockenhaus v Rakousku.

30.6.2012 01:06:49 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž ...celý článek


Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť ...celý článek


SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek



Časopis 21 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...