zvláštní poděkování
Quantcom.cz

30. ročník festivalu ZLOMVAZ

Zlomvaz FRESH 2024

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studujících divadelních škol, který tradičně pořádají studenti a studentky druhého ročníku katedry produkce DAMU. Uskuteční se v červnu, a to od 12. do 15. 6. 2024 ve dvou lokalitách: na DAMU v Karlově ulici, a pak v nedalekých Úněticích. Letošní podtitul je odezvou na dlouhotrvající debatu o tradicích a inovacích, které každý ročník festivalu přináší. Dramaturgie se tak soustředí na projekty, které jsou čistě studentské a svými tématy či zpracováním aktuální a FRESH. Důležitým měřítkem výběru byl i vztah inscenačního týmu k dané inscenaci, protože wellbeing při tvůrčím procesu je FRESH.

Mít kladný vztah k vlastní divadelní tvorbě, k dílům, která se uvádí, k lidem, se kterými se tvoří. FRESH. Je důležité na to nezapomínat. Co na srdci, to na festivalu. Na festival přijaly pozvání školy, které jsou s DAMU zásadně propojené a spřátelené. Brněnská JAMU představí svá monodramata a inscenace, které vznikly v ateliéru fyzického divadla. Prvním monodramatem je vesmírně laděný příběh s názvem Deník Iljona Tichého v hlavní roli s Kanwarem Šulcem; komediálně laděná je i Královna Hajzlu autorky Karolíny Vaňkové v podání Andreji Tesařové. V Úněticích pak uvedou něžný příběh inspirovaný životem praprababičky herečky Markéty Bohadlové v režii Emmy Žežulové s názvem Všechno své si nosím s sebou. Ateliér fyzického divadla se divákům představí v inscenace Sólo, dále v polsko-české spolupráci Nie wołno kochać a Obraz ženy, za který byla na festivalu Setkání-Encounter oceněna herečka Barbora Šimová. Unikátními inscenacemi festivalu bude JAMU-DAMU spolupráce Dvojité W a performance v Kafé DAMU Někdo musí š kola ven.

Na práce slovenských studujících z bratislavské VŠMU se mohou diváci těšit především ve čtvrtek 13. 6., kdy se budou prezentovat absolventskou inscenací s názvem Leonce a Lena v ds DISK. Uvedou ale i představení Koniec Eddyho na motivy autobiografických knih Édouarda Louise nebo monodrama Judáš.
V tentýž večer proběhne i tradiční mezifakultní fotbalový turnaj, tentokrát v Tyršově domě na Malé straně. Ve fotbalovém turnaji se proti sobě postaví studující z AMU, JAMU a VŠMU.

Pražští studenti a studentky budou mít na Zlomvaze možnost představit především své drobnější projekty, a to z několika kateder: katedra činoherního divadla uvede inscenaci Iluze od současného dramatika Ivana Vyrypajeva, katedra výchovné dramatiky vystoupí s projektem Kniha přání a stížností. Festival nabídne i několik projektů katedry autorské tvorby a pedagogiky a katedry alternativní tvorby a pedagogiky, které proběhnou v prostorách školy i v Úněticích: např. inscenace Indiánská Filipa Nováka, Společně od uskupení PĚTŽEN nebo energetický vole kmitočet s názvem LEVEL. Jako projekt do divadla DISK byl netradičně zvolen titul z Hudební a taneční fakulty AMU - magisterská práce Ester Trčkové, studentky choreografie s názvem Entropie.

Pomyslným vyvrcholením festivalu však bude sobota 15. 6., kdy se diváci i pořadatelé přesunou do Únětic přes site-specific procházku z Roztok u Prahy, kterou speciálně pro festival připravili studenti a studentky magisterského programu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. “Celý den má splnit účel odpočinku, regenerace na čerstvém vzduchu a táborové atmosféry,” říkají studující pořadatelského ročníku.
Festival je určen pro všechny akreditované i neakreditované, pro studující, vyučující, absolventy a absolventky DAMU, pro obyvatele Únětic a okolí i pro širokou veřejnost.

www.zlomvaz.cz

3.6.2024 17:06:02 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Zámeckou zahradu a poštu spojuje jedinečný festival

Sophie Debou, Sebastiano Mazzia (Egon Schiele / Autoportrét)

Divadelní site–specific festival Jižní Svéráz zve návštěvníky do zámecké zahrady i na bývalou poštu. Nov ...celý článek


Divadlo Continuo pozve diváky k návštěvě světa dopisů

Divadlo Continuo

Budova bývalé pošty v Českých Budějovicích se na deset srpnových dní promění na divadlo, do kterého tvůrci poz ...celý článekČasopis 29 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod celý článek

další články...