zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel Jan Kačer

Jan Kačer

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jan Kačer (*3. října 1936 Holice - †24. května 2024) vystudoval divadelní režii na pražské DAMU (absolvoval v r. 1960). Prvním jeho působištěm bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče, poté následovalo jeho angažmá v pražském Činoherním klubu. Byl jedním z jeho zakladatelů a patřil zde k vůdčím osobnostem. Když musel v polovině 70. let odejít z Prahy, vrátil se do Ostravy - tentokrát do Státního. Později působil souběžně v Divadle E. F. Buriana v Praze. V letech 1986–1990 byl režisérem Divadla na Vinohradech. Pohostinsky nastudoval řadu představení v dalších divadlech u nás i v zahraničí.

Přesto, že jeho hlavní činností byla vždy divadelní režie, je znám i jako herec.
Členem Činohry Národního divadla byl v letech 1990 - 2015; do roku 1997 jako režisér (např. vlastní dramatizace Vančurova Pekaře Jana Marhoula, Topolovy hry Sbohem Sokrate, Ionescových Židlí, dramatizace Peroutkova Oblaku a valčíku, Přidalových Sáněk se zvonci, Millerovy Smrti obchodního cestujícího, Shakespearových her Zimní pohádka a Sen noci svatojánské, Ibsenova Peer Gynta, Mášových Podivných ptáků, Sigarevova Černého mléka a dalších), později zde byl v hereckém úvazku Hrál řadu rolí v televizi a ve filmech – patřil k protagonistům snímků tzv. nové české vlny.

Od roku 1995 působil jako ředitel Nadace Charty 77. Stal se nositelem medaile Za zásluhy a vynikající umělecké výsledky (1998) a řádu Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva (2016). V roce 2021 získal Cenu České akademie divadelníků udílenou v rámci Cen Thálie za celoživotní působení v divadle i filmu.
Čest jeho památce!

24.5.2024 16:05:00 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Komorní inscenace WERNISCH o velikánovi české literatury

Vizuál ND

Dílo básníka, překladatele, editora, novináře, pábitele, mystifikátora, solitéra, poutníka a snivce Ivana Wern ...celý článekČasopis 24 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj celý článek

další články...