Proměny nonverbálního divadla

autor: archiv
zvětšit obrázekV Nakladatelství AMU vychází rozsáhlá kolektivní monografie s názvem Proměny nonverbálního divadla. Mapuje kořeny české pantomimy a pohybového divadla, reflektuje současné nonverbální divadlo, jeho klíčové soubory a osobnosti a dotýká se i pedagogických trendů v oboru. Zkoumá nonverbální divadlo zejména v žánrech pantomimy, fyzického divadla, klaunerie, herectví s maskou či objekty a improvizace. Akcentuje při tom tvůrce a kolektivy spojené s katedrou nonverbálního divadla HAMU.
Nonverbální divadlo je dnes přirozenou součástí divadelního světa, ale není to tak dávno, co na jeho periferii zápasilo o uznání. Autorský tým, složený ze tří generací tvůrců, pedagogů a teoretiků, se pokusil vyznačit inspirace a východiska současné nonverbální tvorby. Vedle Adama Halaše do knihy přispěli Jan Hyvnar, Jana Návratová, Ladislava Petišková, Jana Pilátová, Marie Reslová, Jana Soprová, Hana Strejčková, Jaroslava Šiktancová a Eliška Vavříková.
Jan Hyvnar věří, že publikace dá podnět k „zamyšlení nad povahou samotného oboru, nad jeho prameny, skladbou, odkud získává svou energii a kde je původ všech těch neustále se množících uměleckých aktivit, které mají daleko méně výrazné hranice než v minulosti a ztrácejí svou žánrovou nebo druhovou stabilitu.“
Kolektivní publikace je koncipována tak, aby byla srozumitelná odborné veřejnosti i zájemcům o nonverbální divadlo a zároveň sloužila jako opora pro studenty oboru. Jedním ze záměrů bylo sestavit mozaiku textů, která nabízí pohled na provázanost a vývoj mezi historickou pantomimou a mimickým divadlem dnešní doby a pomáhá orientovat se v současných trendech české avantgardní divadelní scény.
Po dvou úvodních statích, osvětlujících úhly pohledů na danou problematiku, následuje část s názvem „Hybatelé změn“. Zde jsou studie všímající si částečně historie oboru, vyzdvihující především novátorská a hledačská úsilí jednotlivých tvůrců i skupin, jako jsou Ctibor Tubra, Boris Hybner, Divadlo Continuo, Farma v jeskyni, Děrevo a další. Následující část, nazvaná „Učení jako pěstování změn“, obsahuje teoretické stati ke klíčovým otázkám oboru a také rozhovory o současné pedagogické praxi. Knihu pak uzavírají rozsáhlejší rámující rozhovory, vedené editorem knihy Adamem Halašem a teoretičkou nonverbálního divadla Hanou Strejčkovou. Vizuální stránku knihy podtrhují portréty autorů i zařazených osobností, které pro knihu pořídil divadelní fotograf Michal Hančovský.
Časopis 28 - rubriky
Časopis 28 - sekce
HUDBA
Tom Odell se vrací do hlavního města

Jeden klavír, jeden hlas a tisíce emocí. Britský zpěvák a klavírista Tom Odell se po poslední beznadějně vypro celý článek
OPERA/ TANEC
Český varhanní festival oživuje historické varhany

Více než 80 koncertů po celém Česku nabídne 19. ročník Českého varhanního festivalu, který se koná od června a celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Diplomanti fakulty umění vystavují v Ostravě

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, společně s Galerií celý článek