zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 29. týden

Helena Růžičková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Stanislava Neumanna
Zdeněk Svěrák představí kariéru významného herce, který se narodil před 120 lety (1995). Režie P. Vantuch. Zdeněk Svěrák představí hereckou dráhu významného českého filmového a divadelního herce Stanislava Neumanna (*16. 7. 1902 – †19. 2. 1975). Stanislav Neumann byl synem básníka Stanislava Kostky Neumanna a nakladatelky Kamily Neumannové. Během svého života prošel angažmá v řadě divadel a divadelních společností, od roku 1927 až do své smrti byl členem činohry souboru Národního divadla. Spojoval tragiku a komiku a z komediálního herce se vypracoval na tragikomického herce se sklonem ke stylizované grotesce. Hrál postavičky na okraji společnosti, zlodějíčky, dohazovače, podomky, ale také sluhy nebo roztomile popletené mladíky. Z jeho bohaté filmografie si připomeneme řadu snímků, například komedii Andula vyhrála, pohádky Pyšná princezna nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele nebo kriminální komedii Pelikán má alibi.
Vysílání: 18.7., 10.50 hod., ČT1

Vichřice mezi životem a smrtí
Herečka nevšedního komického talentu, která uměla skvěle využívat svůj temperament, postavu, spontánnost a výřečnost. Helena Růžičková v ukázkách a vzpomínkách přátel M. Formáčkové, V. Glazara, Z. Trošky, M. Ransdorfa a dalších (2005). Režie J. Novák. Když po dlouhém boji se zákeřnou nemocí zemřela herečka Helena Růžičková, mluvilo se v nekrolozích o odchodu velké české herečky a silného člověka. Režisér Troška napsal: "Helena se stala členem každé české rodiny a symbolem češství, a to v dobrém slova smyslu." Jiní psali o odchodu statečné ženy a velké herečky. Jaká však byla ve skutečnosti? Obraz výjimečné ženy skládají prostřednictvím vzpomínek její přátelé a známí.
Vysílání: 22.7., 15.50 hod., ČT1
Opakování: 23.7., ČT1

Osudové lásky: Smutek Hugo Haase
Bohémský herec našel pevnou oporu v tolerantní Bibi. Stála při něm ve chvílích slávy i při osobních tragédiích. Spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů (2020). Režie P. Dražan. Hugo Haas se již hřál na výsluní slávy, když do Prahy přijela začínající herečka Maria Bibikoff. Bylo jí teprve dvacet. To Hugo Haas měl o 16 let více a k jeho láskám patřila Andula Sedláčková, pozdější manželka Karla Čapka Olga Scheinpflugová, či například Jiřina Štěpničková. Ale nakonec se jeho osudovou ženou stala právě Maria Bibikoff. Herec ji říkal láskyplně Bibi a Bibi to s ním rozhodně neměla jednoduché.
Vysílání: 24.7., 06.25 hod., ČT1
Opakování: 27.7., ČT1., 30.7., ČT1

Úsměvy Zdeny Hadrbolcové
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude významná česká herečka, která minulý týden oslavila 85. narozeniny (2000). Režie P. Vantuch. V dnešním díle přivítá Jaromír Hanzlík ve studiu významnou českou herečku a také scenáristku Zdenu Hadrbolcovou (*13. 7. 1937. Když začala Zdena Hadrbolcová studovat herectví na pražské DAMU, paní profesorka Vlasta Fabianová o ní prohlásila, že se nikdy nestane typickou milovnicí, takže její šance bude nejspíš v komediálním žánru. Dá se říci, že její další herecké osudy tuto teorii potvrdily jen částečně, dokázala se prosadit jak v komediích, tak i ve velkých dramatických rolích. Kromě ukázek z tvorby této oblíbené herečky se můžeme v dnešních Úsměvech těšit na milé povídání o tom, jak se dostala k divadlu, televizní tvorbě, moderování a také ke psaní scénářů.
Vysílání: 24.7., 08.25 hod., ČT1
Opakování: 27.7., ČT1

Mamzelle Nitouche
Proslulá opereta Florimonda Rongera zvaného Hervé v překladu a úpravě O. Nového (1977). Hrají a zpívají: H. Kratochvílová – G. Macků, P. Štěpánek – P. Novák, L. Lipský, K. Fialová, O. Sklenčka, M. Drahokoupilová, K. Slunéčková, J. Bláha, J. Korn a další. Orchestr Čs. rozhlasu řídí J. Vobruba. Kamera I. Bojanovský. Scénář a režie V. Tomšovský. Děj operety začíná v klášteře U vlaštoviček, kde se nám Célestin (L. Lipský) představuje jako muž dvou tváří – je nejen seriózním varhaníkem a učitelem zpěvu, ale také autorem rozverné operety Babetka a její kadet, jejíž premiéra se právě chystá. Do divadla však nedochází jen kvůli svému dílu, ale také kvůli primadoně Corinně (M. Drahokoupilová), již tajně miluje. Svými city k ní se však netají ani nerudný major (O. Sklenčka), bratr matky představené od Vlaštoviček. Jedna ze schovanek, Denisa (H. Kratochvílová /zpěv G. Macků), andílek s čertem v těle, partituru nové operety objeví, odhalí pravou identitu Célestina a domáhá se účasti na premiéře, kde se chce zastavit cestou za svým ženichem Fernandem (P. Štěpánek/P. Novák), kterého dosud nezná... Situace se dále zamotá, když uražená Corinna odmítá dohrát představení a premiéře hrozí debakl. Vše zachraňuje nadaná Denisa, která zná z partitury všechny role nazpaměť. V divadle se náhodně setkává i s Fernandem a okamžitě se do sebe zamilují. Po mnoha dalších peripetiích a vtipných situacích míří do Fernandovy náruče díky léčkám, které sama vymyslí. „Ona je anděl“, říká v závěru matka představená (K. Fialová) a Denisa kontruje oním známým „Taková jsem já, matinko!“
Mamzelle Nitouche se v Čechách hrála poprvé v roce 1890 v Národním divadle a od počátku měla u nás úspěch. Ale pro inscenační tradici operety je zásadní osobnost Oldřicha Nového. Nastudoval ji pro své divadlo poprvé před válkou a podruhé v roce 1953 v Hudebním divadle Karlín. Svému překladu a úpravě vtiskl noblesu a kouzlo své osobnosti. Z této adaptace vychází také televizní úprava z roku 1977.
Vysílání: 18.7., 20.15 hod., ČT art

Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr
Nejznámější písničky divadla Semafor v autorském podání J. Šlitra a J. Suchého (1965). Dále účinkují: V. Kahovcová, J. Bažant, S. Zeman, L. Štaidl, K. Turnovský a další. Scénář J. Suchý a J. Roháč. Kamera S. Milota. Režie J. Roháč. Slovo recitál vymyslel údajně klavírní virtuos Ferenc Liszt pro sólové vystoupení. Textař Jiří Suchý v úvodu zdůrazňuje, že ačkoliv je tento pořad věnován dvěma umělcům, vystupovat bude většinou jenom jeden z nich, tedy on sám. Účinkuje totiž v písních, které zhudebnil jeho kolega Jiří Šlitr (1924–1969). Diváci si tak mohou znovu připomenout, jak obrovským hudebním talentem disponoval tento český skladatel, instrumentalista (vynikající klavírista), zpěvák, herec a výtvarník, jehož život se uzavřel předčasně v pouhých 45 letech. V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, s nímž pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých forem.
Vysílání: 23.7., 20.15 hod., ČT art

Tři strážníci (3/3) - Jaroslav Ježek
Životopisný dokument o Jaroslavu Ježkovi, nedoceněném hudebním skladateli a spolutvůrci legendárního Osvobozeného divadla (2008). Scénář a režie A. Kisil. Jméno Jaroslava Ježka (*1906 – †1942) je u nás spjato především s Osvobozeným divadlem a jeho nesmrtelnými písničkami. Ale Ježek byl všestranně nadaný skladatel, který komponoval také klasickou hudbu. I u této tvorby jej však samozřejmě ovlivňoval milovaný jazz. O významu této ne zcela doceněné osobnosti naší kultury svědčí i to, že sté výročí jeho narození se dostalo i na seznam UNESCO. Chybělo málo, aby dokázal prorazit také za oceánem. I když se stal emigrantem proti své vůli, jeho tvorba již dopředu předznamenávala, že si Ameriku zamiluje a splyne s jejím životním stylem. Usadil se v New Yorku, kde působil jako sbormistr, snažil se však prosadit mezi tamními hudebními skladateli, což mu znemožňovalo návštěvnické vízum. Bohužel, zdravotní potíže, jež jej sužovaly od útlého věku, mu příliš času usadit se a získat si renomé nedopřály. Jaroslav Ježek umírá v mozartovském věku 35 let na ledvinové onemocnění a je smutným paradoxem, že jen krátce poté projeví legendární swingový muzikant Benny Goodman zájem o jeho nahrávky určené pro zaoceánské kulturní pořady Voskovce a Wericha. Dokumentární portrét ve formě poutavé vizuálně-hudební koláže představuje Ježkův osud od prvních hudebních krůčků po exilové finále jeho života plné nenaplněných příslibů. Kromě inscenovaných scén a jedinečných archivních záběrů se opírá o autentické texty a hlasové nahrávky těch, kteří byli této výjimečně talentované osobnosti nejblíže. A samozřejmě také o strhující energii Ježkových skladeb a písní.
Vysílání: 24.7., 21.50 hod., ČT art

11.7.2022 09:07:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 44. týden

Pavel Zedníček

Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k ...celý článek


Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek



Časopis 44 - sekce

OPERA/ TANEC

FOK tradičně zahrají Mou vlast pro republiku

Smetanova síň Obecního domu

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví Den vzniku samostatného československého státu 28. října 2024 trad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 45. týden

Renoir a dívka s modrou stuhou

Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur celý článek

další články...