zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Putinovi agenti proniknou na divadelní scénu

Petr Vančura (Putinovi agenti)

autor: Michal Hančovský   

zvětšit obrázek

Nová inscenace na pomezí divadla a filmu souboru Temporary Collective s názvem Putinovi agenti bude mít premiéru již 8. října 2019 na scéně divadla Jatka78. Projekt režisérky Petry Tejnorové volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry, ze které čerpá příběh jediného odhaleného ruského agenta po roce 1989 - českého občana Roberta Rachardža. „Asi před rokem za mnou přišla Petra Tejnorová a Honza Tošovský s tím, že by podle mé knihy Putinovi agenti chtěli udělat inscenaci. Připadalo mi to jako dobrý nápad, a když mě o něco později pozvali na ukázku, jak by představení mohlo vypadat, byl jsem z toho nadšen. Mělo to spád, vtáhlo to publikum a zároveň to řešilo téma, které je ve veřejném zájmu řešit," dodává autor knihy Putinovi agenti Ondřej Kundra.

Pro přenesení politické kauzy na divadelní scénu tvůrci využívají tzv. žánru live cinema, ve kterém dochází k propojení divadelního jazyka a filmové technologie. Průvodcem a jediným hercem večera je Petr Vančura. Ten diváky provede jedinečným zážitkem, který se odehraje jenom jednou, právě v ten daný večer, jen před jejich očima za pomoci moderní techniky. Do tvůrčího týmu si režisérka Petra Tejnorová přizvala dále dramaturgy Jana Tošovského a Ninu Jacques, scénografa Antonína Šilara, střihačky Zuzanu Walter a Petru Maceridu, kameramany Kryštofa Melku, Marka Bartoše, Dominika Žižku a další. Inscenace bude uvedena v reprízách 9. a 10. října. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.net.
„V našem divadelním filmu skládáme fragmenty ze života agenta Roberta Rachardža a jeho mnohé špionážní úspěchy,“ vysvětluje režisérka Petra Tejnorová. Kauza ruského agenta není ani po deseti letech uzavřená a stále v ní objevujeme nové informace. „Proto má smysl se touto kauzou v divadle i dnes zabývat. Jen bylo potřeba najít ten správný způsob, jak tento neuvěřitelný příběh pro diváky co nejlépe zprostředkovat, aby ho mohli opravdu prožít. Najít průsečík mezi divadlem a špionážním thrillerem, mezi tajemstvím, napětím a fakty,” uzavírá režisérka.
Porevoluční vývoj a vstup Česka do NATO v roce 1996 a o šest let později i do EU posílil přesvědčení veřejnosti, že nám již velká rizika nehrozí. Případ Roberta Rachardža je možná klíčem k pochopení toho, jak důležité pole je Česká republika pro Ruskou federaci. Významný britský žurnalista a specialista na problematiku Ruska a východní Evropy Edward Lucas často hovoří a upozorňuje na podceňování schopnosti ruských tajných služeb: „Rusko nebylo více než dvacet let prioritou, a ti, kdo na jeho nebezpečnost upozorňovali, riskovali často své kariéry. Ruská špionáž funguje na jiných principech. Tamní služby investují mnoho času a peněz do dlouhodobých projektů, často bez vyhlídky na okamžitý úspěch. Pokud naverbujete dvacetiletého studenta, může trvat desítky let, než vám bude užitečný. Ale v momentě, kdy se tak stane, mohou být následky ničivé.“

30.9.2019 13:09:26 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Cena Evalda Schorma zná své finalisty

Ceny Evalda Schorma (Foto: Foto: Antoan Pepelanov)

Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci n ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Devět křížů: kámen o kámen

Ondřej Studénka (Devět křížů)

Městské divadlo Brno uvádí od roku 2022 starou legendu o ukrutném mordu. Téma je velmi lákavé, zejména pokud b celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b celý článek

další články...