zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Stanislav Libenský Award 2016

1. místo - Natsuki Katsukawa (Vzorky z mikrosvěta)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Osmý ročník prestižní soutěžní výstavy skla Stanislav Libenský Award představuje nejlepší práce absolventů vysokých uměleckých škol probíhá v Centru současného umění DOX. V rpacech nastupující sklářské generace je patrné, jak se fenomén uměleckého sklářství vyvíjí na mezinárodní úrovni.
Prestižní mezinárodní cena Stanislav Libenský Award, organizovaná Pražskou galerií českého skla, je každoročně udělována mladým umělcům pracujícím se sklem. Tato výstava klade důraz na pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Přináší ucelený přehled o dění na uměleckých školách ve světě a nabízí tak možnost na jednom místě zhlédnout a porovnat velkou kulturní a uměleckou rozmanitost vystavujících.

Mezinárodní porota, složená z respektovaných odborníků a sklářských výtvarníků, vybrala v prvním kole soutěže 36 postupujících účastníků, kteří pocházejí z 18 zemí z celého světa. Na základě hodnocení odborné poroty byla poté vybrána trojice vítězů a udělena jedna zvláštní cena.
„Pro porotu to byl těžký úkol. Zastoupené práce obsahují různorodé přístupy ke sklu – od experimentu po řemeslo. Nakonec jsme dospěli k volbě velmi rozdílných děl, všechna ovšem spojuje to, co je mottem soutěže Stanislav Libenský Award, tedy současný přístup, který má schopnost vývoje,“ shrnuje volbu vítězů předsedkyně poroty a ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Helena Koenigsmarková.

První místo získala Natsuki Katsukawa (Japonsko) s dílem „Vzorky z mikrosvěta“, které je inspirováno mikroskopickým zobrazováním a připomíná pravěké živé organismy. Druhé místo obsadila Karina Malling (Dánsko), která ve své práci naopak aplikuje výzkumný přístup k práci se sklem. V díle „Transcendence“ experimentuje se surovinami a kombinuje sklo s pískem a zeminou, takže divák může v tomto díle sklo vnímat nejen jako křehké a užitkové. Jako třetí se umístila Ebibi Salomée (Francie), která propojuje video se sklem a dostává tak do pohybu materiál, který jsme běžně navyklí vnímat pouze staticky. Dílem „Časy“, vytvářejícím iluzi pohybu několika skleněných sošek koní, umělkyně podle poroty progresivně navázala na přístup využití skla v animaci a její dílo evokuje hravost a pozitivní emoce.
Zvláštní cena byla udělena Clare Peters (Austrálie) za dílo „Hledání naděje“, v němž autorka kombinuje optické sklo s textem a zejména světlem, které vnímá jako metaforu transformace a naděje.
Výstava je poctou Stanislavu Libenskému, který je společně s Jaroslavou Brychtovou sklářskou legendou. Společně umělecky rozvinuli techniku tavení skla ve formě, které dokázali dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost. Jejich díla jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě.

Výstava nejlepších děl ze soutěže o Cenu Stanislava Libenského je otevřena v holešovickém Centru současného umění DOX do 14. listopadu 2016.

24.10.2016 16:10:34 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článek


Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Čáry života chystají album Sluníčko

Jan Boroš (Foto: Gabrielle Wildfeuer)

Nový singl Zoufalci spojený s kritikou vysokých pracovních nároků dnešní doby zveřejnila kapela Čáry života. J celý článek

další články...