zvláštní poděkování
Quantcom.cz

K výročí 21. srpna 1968

Nepolepšitelný

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nepolepšitelný
Riskantní útěk v srpnu 1969. Hrají: J. Hanzlík, E. Zbranková, M. Kňažko, M. Hrubešová, V. Jeníková, T. Töpfer, M. Hádek, I. Bareš, A. Cónová, J. Vondráček a další. Scénář: V. Holanec, J. Svoboda. Kamera I. Popek. Režie J. Svoboda.
Vysílání: 18. 8., 21.50 hod., ČT2

Liberecká svědectví – jiné osudy
Historický dokument o tragickém vstupu vojsk Varšavské smlouvy roku 1968 do města Liberce, který si vyžádal devět lidských životů (2008). Scénář a režie J. Hádková. Srpnové události roku 1968 ovlivnily životy i následující osudy všech občanů tehdejšího Československa.

Po nadějích Pražského jara přišla studená sprcha v podobě tanků spřátelených armád. Onoho středečního rána 21. srpna byla většina občanů v šoku, nikdo nevěděl, co se bude odehrávat v příštích minutách, hodinách i dnech.Režisérka Jana Hádková ve svém působivém dokumentárním snímku mapuje tragickou i významnou úlohu města Liberce v tomto napjatém období. Právě přes toto město mířily z Polska tanky Varšavské smlouvy. Střílet se zde začalo už o půl jedné v noci na 21. srpna. Liberečané reagovali okamžitě – zbavovali ulice názvů, falšovali dopravní ukazatele a posílali okupanty místo do Prahy do Jizerských hor...Dokumentární film věrohodně přibližuje atmosféru těchto dní v Liberci – okamžiky beznaděje, zoufalství, krutosti i hrdinství obyčejných lidí, za nějž někteří zaplatili těžkými zraněními i vlastním životem.
Vysílání: 21.8., 17.05 hod., ČT2

Natáčeli 21. srpen
Vyprávění filmových kameramanů, kteří 21. srpna 1968 v brzkých ranních hodinách vyrazili do pražských ulic, aby natočili, jak skutečně vypadá "bratrská pomoc" (1992). Režie R. Krejčík. Režiséři a kameramani Krátkého filmu a Československého armádního filmu měli jako tvůrci aktualit kameru a další technické vybavení neustále při sobě. Proto se poté, co rozhlas začal vysílat první zprávy o invazi vojsk Varšavské smlouvy na území naší země, vydali bez otálení filmovat do ulic. Díky jejich pohotovosti se filmové záběry, které uváděly na pravou míru dezinformace o internacionální pomoci, dostaly nejen do kin, ale i k zahraniční veřejnosti. Jiní však brzy museli natočený materiál ukrýt a čekat celých dvacet let na jeho zveřejnění. I tak se dodnes nepodařilo některé rafinované skrýše odhalit a o některých záběrech se pouze ví na základě vzpomínek dobových účastníků. Na mnohdy dobrodružné a nebezpečné natáčení zavzpomínali v roce 1992 filmaři Václav Žižka, Vladimír Holomek, Bohuslav Musil, Stanislav Milota, Rudolf Slezák a ing. Vladimír Horák.
Vysílání: 21.8., 18.05 hod., ČT2

Vážený Leonide Iljiči
Neobyčejný příběh dopisů, které poskytly alibi pro srpnovou invazi do Československa a na mnoho let politicky i morálně ochromily celý národ (2008). Scénář Š. Horáková. Režie Z. Cejnková. Zvláštní moment v pohnutých událostech srpna 1968 představují tzv. zvací dopisy, jimiž se pětice členů vedení KSČ obracela s prosbou o pomoc na tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva. Prosba o „poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky, které máte k dispozici“ sice nebyla důvodem k napadení Československa, nicméně posloužila Brežněvovi jako vítané posvěcení jeho kroků. Dokumentární film scenáristky Šárky Horákové a režisérky Zory Cejnkové podrobně rekonstruuje historické události a lidské pohnutky, které vedly k sepsání dopisů, a taktéž příběh hledání pravdy o dopisech, jenž trvá od roku 1968 až do současnosti. Dokument přináší mimo jiné i unikátní záběry, které pořídil tým českých kriminalistických expertů na začátku 90. let při pátrání v moskevských archivech.
Vysílání: 21.8., 18.15 hod., ČT2

České století: Musíme se dohodnout (1968)
Televizní film z unikátní série, která rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Pražské jaro roku 1968 je definitivně zadušeno a naši představitelé odjíždějí na potupná jednání do Moskvy. Hrají: E. Horváth, J. Gallovič, O. Ignatusha, J. Greššo, J. Vondráček, J. Zapletal ml. a další. Scénář P. Kosatík. Kamera M. Krejčí. Režie R. Sedláček. Je noc z 20. na 21. srpna 1968. Intervence pěti armád Varšavské smlouvy definitivně dusí Pražské jaro. Už 21. 8. 1968 jsou internováni a odvezeni na sovětské území čelní představitelé státu A. Dubček, J. Smrkovský, O. Černík, F. Kriegel, J. Špaček, B. Šimon. Po pár dnech strachu, nadějí i zmatků odjíždí československá delegace v čele s prezidentem republiky na jednání do Moskvy. Prezident Svoboda, generální tajemník komunistické strany Dubček, předseda vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, ale i Husák a další, smutní i záporní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví? Jak se propracují k tomu, o čem tuší, že je nemine? Jak vypadá jejich cesta od statečného a čestného odmítnutí drsných sovětských požadavků až k podpisu takzvaných Moskevských protokolů? Různí lidé, různé charaktery, všichni mají své naděje a iluze – ale všichni, až na jednu výjimku, Františka Kriegla, nakonec podlehnou neúprosnému tlaku sovětské strany. Podlehnou neúprosné logice dějin, v nichž silnější rozhoduje a vítězí, bez ohledu na čest, pravdu či právo. Tento příběh se pokouší zrekonstruovat to, co se odehrávalo v kremelských sálech oněch dnů, pokouší se nalézt vnitřní motivy jednání vítězů i poražených. Jedno je divákům tohoto příběhu naprosto jasné – totiž jak skončí. Obsazením československé republiky sovětskými vojsky. Na víc než dvacet let.
Vysílání: 21.8., 20.00 hod., ČT2

Osmdesát dopisů
Jak ubíhá den v normalizačním bezčasí. Český film, který ukazuje minulost jinak... (2011). Hrají: Z. Lapčíková, M. Pavluš, G. Turner, A. Miltnerová, M. Vrtáček, R. Šopík a další. Scénář J. Soukup a V. Kadrnka. Kamera B. Pažitka. Režie Václav Kadrnka. Gottwaldov, 29. března 1987. Čtrnáctiletý Vašek nejde do školy a místo toho doprovází svou matku do Brna, kde je oba čekají takřka nekonečné pochůzky po úřadech. Odhodlaná žena má již tlustou složku s nejrůznějšími žádostmi, výpisy, formuláři a potvrzeními. Pro sebe i pro syna se totiž snaží získat povolení k vycestování do Velké Británie. Každou volnou chvilku matka tráví psaním dopisu manželovi, který tam před časem emigroval. Vašek stráví většinu dne čekáním na to, až matka vyjde ze dveří náměstka, lékaře nebo úředníka na správě SNB. Z pohledu nesmělého školáka se takřka nic neděje. Ve skutečnosti matka svádí tichý, avšak o to urputnější boj o jejich budoucnost... Debutující autor Václav Kadrnka se ve stylově i formálně výjimečném díle inspiroval minimalistickým filmařským rukopisem francouzského režiséra Roberta Bressona. Zpracoval přitom svůj vlastní příběh. Film byl mj. vybrán do sekce Forum na MFF v Berlíně 2011. Na festivalu českých filmů Finále Plzeň získal Zlatého ledňáčka.
Vysílání: 21.8., 23.15 hod., ČT2

10.8.2015 07:08:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek



Časopis 25 - sekce

DIVADLO

Kniha nocí výprava do tajemné Černozemě v Rokoku

Petr Konáš (Kniha nocí)

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře inscenaci na motivy cenami ověnčené Knihy nocí od významné sou celý článek

další články...

HUDBA

Michael Kocáb: Povídali, že mu hráli (+bonusy)

Přebal alba

Kocáb 70: reedice jeho prvního sólového alba, na CD s osmi bonusy. Michael Kocáb je jako instrumentalista, zpě celý článek

další články...