zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument Theodora Mojžíše

Arcidiecézní muzeum Olomouc

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Největší projekt v historii olomouckého muzejnictví - výstavy OLOMOUCKÉ BAROKO / VÝTVARNÁ KULTURA LET 1620–1780 - byl inspirací k natočení stejnojmenného dokumentárního filmu, který se v předpremiéře promítal ve čtvrtek 3. listopadu v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Téměř hodinový snímek scénaristy a režiséra Theodora Mojžíše přibližuje v základním plánu vlastní výstavu, která probíhala od prosince loňského roku do letošního března v Muzeu moderního umění, Arcidiecézním muzeu a Vlastivědném muzeu, ale snaží se také srozumitelnou a atraktivní formou vysvětlit specifického fenoménu „olomouckého baroka“.

Současně „onen fenomén olomouckého baroka“ autor společně s vystupujícími osobnostmi nutně hledal i v exteriérech města i jeho blízkého okolí.
Olomouc nabízí mnoho. Dokument to chce v zásadních souvislostech připomenout a ukázat, ale zároveň má snímek ambici nabídnout divákům řadu seznámení s některými méně známými „barokními tématy“.
Dokument byl vyroben v koprodukci České televize a studia Theodor Mojžíš – VIDEO THEO. Partnerem dokumentárního projektu bylo Muzeum umění Olomouc. V tomto složení jde již o třetí televizní film, který se věnuje olomouckému regionu, popř. Olomouci samotné (Ke slávě a chvále, Za domy milovníků umění, Olomoucké baroko). Theodor Mojžíš je dále autorem řady dalších televizních dokumentů (Jan Patočka, Jan Kotěra, Nový obraz světa se rodil i na Hané, Katolická moderna, atd.). Předcházející Mojžíšovou prací byl portrét světově známého českého plastického chirurga Bohdana Pomahače „Tváře jsou zrcadla našich životů“, nedávno vysílaný Českou televizí.
DVD se snímkem „Olomoucké baroko“ v české a anglické verzi si mohou zájemci koupit v pokladně Arcidiecézního muzea nebo prostřednictvím e-shopu na internetových stránkách muzea (www.olmuart.cz)

Výstava Olomoucké baroko / Výtvarná kultura let 1620–1780 probíhala od prosince loňského roku do letošního března hned ve třech olomouckých muzeích: v Muzeu moderního umění, Arcidiecézním muzeu a Vlastivědném muzeu. Největší projekt v historii olomouckého muzejnictví, jehož příprava trvala více než pět let, představil bezmála pět set exponátů od více než šedesáti zapůjčitelů. Výstavu doplnilo na sedmdesát doprovodných akcí, které neprobíhaly jen v muzeích, nýbrž přímo ve městě, které se může chlubit barokními památkami světového významu.

6.11.2011 22:11:19 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Ostravská muzejní noc dvacet tisíc vstupů

OMN-Nová radnice věž (Foto: Lukáš Ston)

V sobotu 15. června se konal patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Pouze jeden den v roce mohou lid ...celý článek


Vítkov se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově (Zdroj: Národní muzeum)

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do ru ...celý článek



Časopis 25 - sekce

DIVADLO

Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým celý článek

další články...